Hogyan válasszuk ki a megfelelő téli csizmát a gyereknek?

  Kategóriák: Gyermekeink egészsége,
5 perc
09. jan'17

Az igazi és elsősorban megfelelő téli cipőt megtalálni a gyermeknek a végtelen márka, stílus, anyag és mesés, illetve nem mesés motívum közül néha nehezebb, mint egy matematikai feladat megoldása. Hogyan oldja meg ezt a rébuszt?

A jó téli cipőnek vagy csizmának 3 fő feltételt kell tejesíteni – elegendően béleltnek kell lenni, kényelmesnek és ellen kell állni a nedvességnek. Csak utána oldhatja a kinézetet, színt, egész kialakítást vagy a mesés motívumot. Egyidejűleg gondolkodjon el rajta, milyen funkciót fog teljesíteni a cipő. Csak sétákra fogják használni vagy játékra is és hóban való futkosásra is?

Téli cipő gyereknek

Gyerek egészsége első helyen

A csizmának passzolni kéne abból az okból, hogy a gyermeki láb állandóan fejlődik, Egészségre ártalmatlan cipő vásárlása által különféle láb eldeformálódást akadályozhat meg a gyermekeinél, mint a penész, lúdtalp vagy magas lábboltozat, gyenge vérkeringés, visszér vagy a csípőfájdalom.

Természetes „fűtés“

Ha azt szeretné, hogy a csöppségnek kellemesen meleg legyen a cipője, ügyeljen a csizmák „fűtésére“. Ne habozzon áttapogatni a belsejét, az ujjakat is beleértve. Azok érzékenyebbek a hidegre, ezért a cipőnek elegendően béleltnek kell lenni ezeken a helyeken, függetlenül attól, hogy hóba való csizmáról van szó vagy sem, amiben a csöppség „átugrik“ csak az oviba.

Viszont ez nem az egyetlen feltétel. Ha látszólag nem is függ össze, a meleg lábfej főleg a cipők optimális méretétől függ. Azt gondolta, hogy a lábat csak a csizma melegíti? Tévedés, ezt a funkciót a test hőmérséklete végzi el, amely a csizma belsejében keletkezik. Ezért fontos, hogy a csizma úgy legyen kialakítva, hogy a termelt hőt megfogja és ne engedje ki. A nem megfelelő cipő viszont az ellentétjét okozza. Ha a csizma nagyon kicsi, semmilyen teret nem biztosít, amiben a hő keletkezhetne, és ezért nem fűti fel a lábacskát elegendően.

Nagy csizma – kétszeres problémák

Számos szülőnek ellentétes tendenciája van – nagyobb csizmát vásárolni abban a reményben, hogy a gyerekeknek tovább kibír. Viszont ennek hasonló hatása van, mivel a kis lábfej nem termel annyi hőt, hogy a „nagy“ teret kifűtse és a hő kiszivárog a cipőből. Továbbá, ha nagyobb számot vesz, mint kéne, a cipő hamarabb elhasználódik. Mivel a lábon nem ül pontosan, a gyermek csoszogva is járhat és a talp könnyebben elkophat, illetve a bélés is.

Gyerek csizmák hóba

Hogyan próbáljuk fel a csizmát?

  • Ideális idő a délután, vagy kora este, amikor a lábak fáradtak és duzzadtabbak, tehát a veszélye annak, hogy kicsi cipőt vesz, a minimumra csökken.
  • A csizmának könnyen felhúzhatónak kell lenni, hogy a kis óvodás is játszva elvégezhesse a feladatot. Ellenkező esetben nehéz reggeleket csinál saját magának és gyermekének is.
  • Standard módon a modelleknek elöl fél centiméter szabad térrel kéne rendelkezni, illetve nagyujj méretűvel, a saroknak viszont pontosan kellene ülni és nem horzsolni járás közben.
  • Ha a csöppsége konkrét modellt próbál, engedje meg neki, hogy sétáljon benne az üzletben, esetleg fusson egy kört.
  • A kicsinek nem szabadna csoszogni a cipőben és abszolút nem szabadna panaszkodni fájdalomra. Ezek az első jelek, hogy a cipő nem megfelelő.

Minőséges szigetelés

Fontos szerepet játszik a cipő bélés. Ideális a természetes anyag, amely hagyja a lábat szabadon „lélegezni“. Viszont, ha természetes bélésű csizmát vásárol, jobb, ha a belseje „éppen jó“, mert az ilyen bélés általában még benyomódik járás közben. Ellenkezőleg, a high-tech anyagok megőrzik az alakjukat a hosszú távú viselés után is, aminek köszönhetően a bélés nem kopik meg és nem keletkezik felesleges tér a láb körül, ahol a hő elillanhat.

Minden szárazon

A harmadik feltétel a képesség a lábat szárazon tartani. Jegyezze meg – a nedves lábak hideget jelentenek. Viszont fontos két fogalmat megkülönböztetni – vízállóság és vízhatatlanság. Míg az első fajta olyan, hogy a gyermek átfuthat esőben vagy alacsony hórétegben az oviba, addig a másik esetben a víz nem jut át a lábfejhez magas hóban való taposás vagy vihar esetén sem.

Figyelje nem csak a gyártók ajánlásait, de a cipők kialakítását is, főleg az egyes részek összevarrásának módját, a talp illesztését, de a csizma megoldását a fűző vagy cipzár közelében is, ami a nedvesség szempontjából a cipő legkockázatosabb része.

Egyidejűleg győződjön meg róla, hol takarja a csizmát vízhatlan réteg. Némelyik csak az alsó részben van alkalmazva, de a boka körül nincs. Ideálisak például a hócsizmák, amelyek vízhatlan réteggel rendelkeznek az egész felületen.

Természetesen, a kis cipőknek elegendően szellőzőnek kell lenni, hogy a felesleges nedvességet ki tudja engedni, amely a testhő termelésével és izzadásával hozható kapcsolatba. Ha a csizma belseje büdös már nézegetésnél vagy az első próba után, akkor biztosan szintetikus anyaggal van bélelve, ezért biztosan nem megfelelő választás.

Biztonságos cipő

A cipő talpának kialakítása fontos, hogy megelőzze a csúszás veszélyét a csúszós felületen, így az esését is. Ideálisak a mélyebb bevágások a cipő egész hosszán, főleg a sarok résznél. Ezen kívül fontos, hogy rugalmas is legyen, viszont merev is, főleg a nagyobb megterhelésnél ne törjön el. Emlékezzen, hogy minél minőségesebb csizmát vásárol, annál biztonságosabban is fogják a gyermekei érezni magukat a téli játékok során.