A csecsemő ápolás alapszabályai

A kisbaba helyes ápolására vonatkozó nézetek és orvosi ajánlások az utóbbi évtizetekben lényegesen megváltoztak. Valaha a csecsemőket naponta fürdették, ma ez nem javasolt a babák érzékeny bőrére tekintettel. Az édesanyák ezen a téren is általában a legjobb tanácsadóra, az intuícióra hallgatnak.

Kisbaba fürdetése

Csecsemő fürdetése

Születés után a baba bőre vékonyabb és érzékenyebb, ezért a gyakori fürdetés kiszárítja és károsítja a bőr természetes védőrétegét. A gyermekorvosok véleménye szerint elegendő a heti 3 alkalommal való illetve szükség szerinti fürdetés. A tisztaság fenntartását viszont nem szabad alábecsülni, hiszen a láthatatlan baktériumok az apróság számára veszélyt jelenthetnek. Még ha nem is fürdeti a csöppségét napi szinten, a popsimosás és nemi szervek tisztántartása legyen mindennapos, elég a babát a csap alá tartani és folyó vízzel leöblítteni az érintett területeket. Ezzel kivédi a pelenkakiütést és esetleges fertőzéseket.

A fürdetéshez elég a tiszta meleg víz vagy használhat fürdőolajakat illetve speciális babakozmetikumokat és szappanokat. A babafürdetés témával kapcsolatos kérdésekre a választ egy másik cikkünkből is megtudhatja.   

Popsi és nemi szerv tisztítása

Ideális esetben minden pelenka cserénél tisztítsa meg a baba popsiját. Ezzel elkerülheti a kellemetlen pelenkakiütést. A tisztítást végezze tiszta meleg vízzel, használhat nedves popsitörtlő kendőt vagy a környezetbarát anyukákhoz hasonlóan természetes olajjal átitatott pamut kendőket.

Pelenkacsere kisbaba

Kislány ápolása

A kislány babákat mindig elölről hátrafelé törölje. Annak ellenére, hogy a hüvely bejáratát szűzhártya védi, az apró nyíláson keresztül szennyeződhet. Erre nagyon oda kell figyelni. A kislányokat ezenkívül a kisajkak összetapadása is fenyegeti. Ezért a nemi szervek tisztítása közben a kis és nagyajkakat óvatosan húzza szét és tisztítsa meg. Ezen a helyen ugyanis összegyűlhet a vizelet, széklet és a szmegma – fehéres válladék. Tisztítás után alaposan szárítsa meg a bőrt és annak ráncait.  

Néhány nappal a születés után a kislányok a hüvelyből esetenként vérezhetnek vagy duzzanat, folyás jelenhet meg. Ilyenkor okvetlen keresse fel az orvosát.

Kisfiú ápolása

A kisfiúk nemi szerveinek ápolása egyszerűbb, de a pelenkekiütés őket is fenyegeti. Pelenka cserénél ezért meleg vízzel tisztítsa meg a pelenkafedte területeket, különösen ügyelve a bőrráncok valamint a here környékének ápolására. Tisztítás után gondosan szárítsa meg az érintett helyeket, mivel a bőrráncokban megmaradt nedvesség könnyen pelenkakiütéshez vezethet elsősorban a here környékén valamint a pénisz végén.  

Fültisztítás

A fülpiszkáló használata nagyon elterjedt. Sőt a piac speciális, babáknak szánt vattapálcákat is kínál. A szakemberek viszont nem ajánlák használatukat. A fülzsír az emberi szervezet természetes képződménye, amely védi a hallójáratot. A fülzsír a fülből folyamatosan halad kifelé a hallójárat öntisztító mechanizmusának köszönhetően. A tisztító vattapálcikák használata viszont serkenti a fülzsír termelődését és fülzsírdugó kialakulásához vezethet, főleg kisgyermekek esetében.

A fülspray-ek alkalmazása sem ajánlott. A baba fülének tisztításához használjon egyszerű zsebkendőt. Csak a hallójárat bejáratát tisztítsa. Ha fülzsírdugó alakul ki a babánál, keressen fel szakorvost. Ne próbálja a problémat otthonában vattapálcikával oldani, ez csak rontana a helyzeten.

Körömápolás

Körömvágás kisbaba

A körömvágás sok szülő rémálma. A gyerekek kezei és ujjai annyira apróak, hogy már maga a körömvágás gondolata is stresszel jár. A babák körmökkel születnek, de egész pici babáknál nem szükséges őket vágni, maguktól letörnek. Ha védeni szeretné a babát az összekaparástól, húzzon a kezére vékony kesztyűt. Ahogy a baba nő, a körömvágás szükségessé válik. A lekerekített végű ollók használata csökkenti a sérülés kockázatát. Ha esetleg mégis bekövetkezik a baleset, ne essen pánikba, elég a sebet vízzel és fertőtlenítőszerrel kezelni.

Izgő mozgó babák esetében végezze a körömvágást szoptatás alatt vagy amikor a baba alszik. A kézen ívesre, a lábon egyenesre vágja a körmöt, ezzel megelőzi a köröm benövését.  

Vannak anyukák, akik körömvágás helyett körömrágást alkalmaznak. Ez egyáltalán nem helyes. A babák és a felnőttek körme teljesen eltérő. A körömrágás során sérülést okozhat gyermekének, sőt a felnőttek szájában lévő baktériumok fertőzést okozhatnak. A kisollóval is képes lesz a körmöket levágni, csak bízzon magában.

Hasznos tippek:

  • Nem javasolt a cumit tisztítás céljával megnyalni. A szánkban elő baktériumok eltérnek a gyermek szájflórájától. Az állandó fogakon lepedék, fogkő vagy kezdődő gyulladás lehet. A cumit inkább folyó víz alatt öblítse le.
  • Óvja gyermekét a homokevéstől. Ez elsősorban a nyilvános homokozókra érvényes, ahol a homok állati ürülékkel lehet szennyezett és veszélyes baktériumokat, parazitákat vagy vírusokat tartalmazhat. A homok süti evése toxoplazmózishoz, henger- vagy laposféreg fertőzéshez vezethet.
  • Kintről bejövet, étkezés előtt és bili használat után mossa meg a kicsi kezét.
  • A fogmosás már pici korban bevezethető, hogy a baba hozzászokjon a rendszeres fogápoláshoz. A legkisebbeknél szoptatás vagy cumisüvegből való etetés után tisztítsa meg a fogínyt nedves zsebkendővel vagy gézzel. Az első fog megjelenésekor ideje megismerkedni a fogkefével. A fogkrém bevezetésével nem kell sietni.
  • A gyerekek szívesen kóstolgatják a tárgyakat. Óvja őket az elektromos készülékek, telefonok, táblagépek és hasonló berendezések ízlelgetésétől, amelyek számos baktérium forrásai.