Babaaltatás: sírni hagyni vagy megnyugtatni?

4 perc
17. júl'18

A kisbaba érkeztével megváltoznak a szülők napjai és éjszakái és egy új ellenség – a sírás – is beköltözik a családba. Míg egyes szülők a csecsemőt nyugtatják, mások hagyják sírni. Hallott már a hagyd-sírni avagy az önálló elalvásra nevelő módszerről? A következő sorok elárulják e technika lényegét.

Minden szülő számára nyilvánvalóan ismerős az esti babaaltatás forgatókönyve. A ringatás, hintáztatás, babakocsiban való tologatás, fel-alá sétálás, simogatás hosszú, véget nem érő percei (néha órái) után a baba végre elalszik és a szülök fellélegezhetnek. De a nyugodt pillanatokat általában rövid időn belül ismét a csecsemő sírása szakítja félbe. Mit tehetünk? Van két lehetőségünk – vagy azonnal hozzászaladunk és csitítjuk vagy hagyjuk kisírni.

A kezdet nem könnyű

A sírni hagyós másnéven Ferber módszer Dr. Richard Ferber után kapta a nevét. A technika lényege sírni hagyni a babát, aki ennek köszönhetően fokozatosan a szülők segítsége nélkül is megtanul elaludni. Ez természetesen nem megy az egyik napról a másikra. Akár néhány hétbe is beletelhet, amíg a baba önállóan képes álomba szenderülni. A módszer nem ajánlott pici babáknák. Alkalmazása leghamarabb hat hónapos kortól javallott és éppen ebben rejlik a probléma. Hat hónapos korig a baba megszokja a szülő jelenlétét az elalvásnál, a Ferber módszerrel pedig megpróbáljuk vele elfelejtetteni ezt a szokást.

Nyugodtan alvó baba

Átaludni az éjszakát? Lehetetlen!

Az újszülött igényei eltérnek a felnőttek igényeitől, ezért lehetetlen elvárni, hogy a csecsemő néhány hónappal megszületése után az egész éjszakát átalussza, főleg ha még szoptatott. Fontos tudomásul venni, hogy a legtöbb felnőtt éjszaka többször is felébred, de általában probléma nélkül visszaalszik. Más a helyzet a kisbabáknál, akik nem képesek egyedül visszaaludni és sírással jelzik szüleiknek, hogy segítségre van szükségük.

Visszajövök, de előtte sírj egy kicsit

A sírni hagyós módszer célja nem a magányosan síró baba, a sírás csak az alkalmazott technika kellemetlen, de nélkülözhetetlen kísérője. Ha a baba éjjel felsír, ne rohanjon hozzá azonnal, hagyja egy kicsit sírni és csak néhány perc múlva nyugtassa meg. Éjjelről éjjelre fokozatosan növelje az időközöket, tehát az első éjjel 3 percig, a következő éjjel 5 percig, az azt követő éjjel 7 percig hagyja a babát sírni. Richard Ferber véleménye szerint az önálló elalvás tanulható és éppen a cry-it-out technika a legjobb módja annak, hogy a baba elsajátítsa. A módszer alkalmazásánál lényeges, hogy a csecsemő már nappali és éjszakai napirendben „működjön“, ennek köszönhetően egyszerűbben hangolódik rá az alvásra.

Síró baba

Fölösleges stressz vagy hatékony módszer?

Lényages információ minden szülő számára, aki a Ferber módszer alkalmazásán gondolkodik, hogy gyerekeknél növeli a kortizol stresszhormon szintjét, ami magasabb akkor is, ha a baba már nem sír, mert néhány nap múlva ráébred arra, hogy anya nem jön. Egy idő után a kortizolszint ismét stabilizálódik és a csecsemő az édesanyára hangolódik. Az érzékenyebb szülőket már néhány átsírt éjszaka is visszataszítja e módszer alkalmazásától, a szülők másik tábora viszont nagyon hatékony technikának tartja.

Sírni hagyós technika vz. altatás könnyek nélkül

Míg a cry-it-out módszer az önálló elalvásra nevelésről szól a no-tears, azaz a könnyek nélküli módszer teljesen más. Ez az altatási iskola a szülők és szakemberek véleménye szerint mélyíti a szülő és gyermek közötti kapcsolatot, mivel a szülő azonnal reagál a sírásra és nyugtatja gyermekét. A módszer alkalmazása több időt vesz igénybe, de kevésbé traumatikus mindkét fél számára. A könnyek nélküli technika ellenzői viszont a módszer okozta túlzott függőség kialakulására mutatnak rá.

Úgy tűnik, hogy az altatási módszerek is legalább két táborra osztják a szülőket. Csakis Önön áll, melyik táborhoz csatlakozik. Mindkét módszernek megvannak az előnyei és hátrányai, ezért hallgasson az anyai ösztöneire és gyermeke szükségleteire. Sok szerencsét kívánunk!