Mikor keressük fel a logopédust?

  Kategóriák: Gyermek első évei,
4 perc
27. febr'18

Minden gyermek saját tempójában fejlődik, de bizonyos életkorban elvárjuk nála a megfelelő érettségi szintet. Ez a beszédfejlődésre is érvényes. Ha az az érzése, hogy gyermeke bészédfejlődése megkésett, keressen fel egy logopédust, aki pontosan megnevezi a problémát.

A logopédus látogatásának halogatása az idő előrehaladtával nem csak beszédzavarokhoz, de nagyobb problémákhoz is vezethet. A gyerekek gyakran csúfolják, kiközösítik a beszédhibás egyént, sőt komolyabb esetekben az ilyen gyerkőc zaklatás tárgya lehet. Ha tehát gyermekénél beszédzavart tapasztal, minél előbb álljon meg egy logopédusnál.

Ne legyintsen, ha beszédzavart észlel

Az emberek többsége a beszédzavarok alatt általában a hagyományos beszédhibákat érti, de ebbe a csoportba tartozik a dadogás, hadarás vagy a megkésett beszédfejlődés is. A beszédzavaroknak genetikai alapja is lehet, de ez nem jelenti azt, hogy legyintsünk a problémára azzal a kifogással, hogy „rám ütött a gyerek“. Egy öt éves gyerektől, aki hamarosan iskolába lép, elvárjuk hogy szépen, tisztán beszéljen. A helyes beszéd megalapozza a helyes olvasást és a helyes írást is – hiszen a beszédzavarban szenvedő gyermek saját kiejtésére alapozva gyakran helytelenül írja len az adott szavakat. Minél tovább halogatja a logopédus látogatását, annál nehezebben alkalmazkodik gyermeke az iskolai környezethez.

Helyes beszédfejlődés

Miért nem fejlődik a beszédje?

A beszédzavaroknak többféle oka lehet. Az egyik, könnyedén eltávolítható ok a kommunikáció hiánya. A gyerekekkel szemtől szembe beszélgessen, így elsajátítják a helyes kiejtést. Sajnos sok gyermek manapság mobillal a kezében és a képernyők előtt nő fel. Ezek a tevékenységek nem igényelnek vérbális kommunikációt, ami a bészedfejlődés megkéséséhez vagy rossz kiejtéshez vezethet. A helyes beszéd fejlődéséhez az óvodai közösség is hozzájárulhat, ezért ha valóban nem szükséges, nem kell az óvodába való beiratkozást fölöslegesen halogatni.

Komolyabb problémát jelenthetnek a beszédszervi rendellenességek. Ez elsősorban a koraszülött gyerekeket érinti, de az érett újszülötteknél is jelentkezhetnek. Mivel a beszédszervek egy csoportját izmok teszik ki, némely beszédhibák ezek erősítésével eltávolíthatóak. Ennek remek eszköze a kommunikáció – beszélgetés, meseolvasás, éneklés. A beszédhibák kialakulására befolyással van a szoptatás hossza is. A hosszantartó szoptatás, cumizás vagy cumisüvegből való ivás a nyelv szájban való rossz elhelyezkedését és ebből kifolyólag a hangok helytelen kiejtését eredményezi.

Hangok helyes kiejtése

A beszédhangok kiejtésének fokozatos elsajátítása

Nem biztos abban, hogy gyermeke beszédfejlődése rendben van-e? Bizonyos korban a beszédhangok helytelen kiejtése még természetes. A gyerekek a beszédjüket a beszédhangok elcserélésével, kihagyásával egyszerűsítik, a helytelen ragozás és szórend is elfogadható. Két-három évesen a gyerekek képesek kiejteni az n, m, p, h, t, k hangokat, három-négy évesen az f, v, g, b, j és d hangokat. A gyerekek legnehezebben az l és r valamint a sziszegő hangokat ejtik ki, de öt éves korig általában ezekkel a beszédhangokkal is megbirkóznak és beszédjük tiszta és érthető lesz.

A logopédus látogatása időigényes és stresszes lehet, de általában pozitív eredménnyel jár. Minden csöppség más tempóban halad, ami megértést, rendszeres gyakorlást és türelmet igényel, hiszen a türelem rózsát terem. Ha korai gyermekkorban sikerül eltávolítani a beszédhibákat, az iskolai évek során sokkal egyszerűbb lesz a gyermek  élete.