5 tipp, amely segít az érzékeny gyerekeknek megbirkózni a nehéz helyzetekkel

  Kategóriák: Gyermeknevelés,
6 perc
18. ápr'22

Az érzékenység, mint tulajdonság, néha akadálynak számít az ember életében. Ez elsősorban a gyermekkorra jellemző, amikor a kortársak szemében az érzékenység gyengeségnek minősül. Az érzékeny gyerekek másként reagálnak bizonyos helyzetekben. Hogyan tudja a szülő segíteni túlérzékeny gyermekét átvészelni a nehéz időket és megbirkózni az érzéseivel?

Tudta, hogy a világ lakosságának 33%-a túlérzékeny? A túlérzékeny emberek érzelmi és fizikai ingerekkel vannak elárasztva, a társadalom szempontjából különböző élethelyzeteket sokkal intenzívebben élnek meg. A túlérzékenység felgyorsult légzésben, könnyes szemekben, gyomorpanaszokban, és egyéb fiziológiai tünetekben nyilvánulhat meg.

Bevezetésként fontos megjegyezni, hogy az érzékenység számos előnnyel is jár. Empátiához, önismerethez és kreativitáshoz vezet. Mielőtt azonban a gyermek eljut arra a szintre, hogy az érzékenységét ajándékként értékeli, hosszú út áll előtte, amelyen szülei segítségére és támogatására lesz szüksége. Ebben segíthetnek az alábbi tanácsok.

Vegye komolyan gyermeke érzéseit

Az érzékeny gyerekek gyakran tudatában vannak annak, hogy érzelmi reakcióik nem megfelelőek. Ennek hátterében a szülők, barátok, tanárok elutasító hozzáállása, hibás értelmezése állhat. Az érzékeny gyermek szempontjából a legfontosabb a szülői elfogadás. Nem kell mindenáron megoldani a zavaró problémát, sok esetben elég nyíltan megbeszélni a gyerekekkel, min mennek keresztül.

Ahelyett, hogy kérdésékkel lepné el gyermekét (Miért félsz? Miért gondolod, hogy senki sem szeret? Mi történt, hogy a mai napod nem járt sikerrel?) fogadja el és nevezze meg érzéseit (Ma bizonyára nehéz napod volt. Szomorú, hogy az osztálytársad ezt mondta. Nem szégyen a félelem, néha én is félek.). Ez a technika megalapozza náluk a nehéz helyzetekkel való megbirkózás képességét, egy közös beszélgetés nyugalommal tölti őket el, és fokozatosan az érzékenységet előnyként fogják kezelni.

Különösen fontos, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül a gyerekek érzéseit, és ne vegyük félvállról őket. Ha a gyerekek már kicsi korukban nem sajátítják el a nehéz helyzetek kezelésének alapjait, serdülő- és felnőttkorban kevésbé egészséges és nem kívánatos megoldásokhoz folyamodhatnak. Tudassa gyermekével, hogy a nehéz időkben is mellette áll, bármikor Önhöz fordulhat, és mint szülő mutassa ki érzéseit.

Érzekeny gyerek fiú

Nevezze meg az érzéseit

Az érzések azonosítása és megnevezése jelentősen segítheti a gyerekeket érzelmeinek szabályozását. Próbálják az érzelmeket szavakkal leírni, gyakoroljanak modellhelyzeteken. Ha gyermeke visszahúzódó, nem kommunikál, próbálja átgondolni, mi állhat viselkedése mögött. A gyermek bármilyen apróságot, például a rutinváltást is nehezen élheti meg. Kenyér helyett bagettet kapott reggelire? Ez is túlérzékeny reakcióhoz vezethet, ilyenkor közvetlenül kérdezze meg gyermekét, ez okozza e a problémát.

A kisebb gyerekek szégyellhetik magukat, vagy nem képesek verbálisan kifejezni érzelmeiket. Az ő esetükben non-verbális kommunikációs eszközöket használhat, például illusztrált érzelemkártyákat, gyerekkönyveket vagy alapvető arckifejezéseket megjelenítő rajzokat. Megfelelően feltett egyszerű kérdésekkel „igen-nem-talán-nem tudom” válaszokat kaphat. Ezek alapján azonosíthatja a probléma lényegét.

Készüljön fel mindenre

Az érzékeny gyerekek számára fontos a rutin, mert akkor pontosan tudják, mire számíthatnak. Kisiskolása fél az első naptól az iskolában és képtelen őt megnyugtatni? Lépjen kapcsolatba leendő tanárával, és kérje meg, hogy járja be vele azokat a területeket, ahol a kisdiák ideje nagy részét tölti majd. A gyerkőc így megismerkedik az új környezettel és már az iskolakezdés előtt felkészül arra, ami vár rá.

Az érzékeny gyerekek nem szívesen ismerkednek kortársaikkal, mivel félnek a másik fél reakciójától, véleményétől. Az ilyen típusú szorongás a felnőtteket is lebéníthatja. Ilyenkor légzőgyakorlatok vagy finom motoros mozdulatok, például a gyurmával való játék vagy egy puha hablabda nyomkodása segíthetnek oldani a feszültséget. Persze napi szinten szembesülünk mások nézeteivel, ám ha közvetlenül minket illetve gyermekünket érintik, mélyebb nyomot hagynak. Próbálja megtanítani gyermekét, hogy az számít, ami, nem pedig az, amit mások gondolnak róla.

Érzékeny gyerek anya

Teremtsen biztonságos környezetet és határokat

Az érzékeny gyerekek hajlamosak több információt begyűjteni környezetükből, az online térből, részletesebben dolgozzák fel azokat. Emiatt fontos a gyermek számára kialakítani otthonában egy biztonságos körülhatárolt helyet, lehet az például a nappali, ahol a mobil illetve notebook használata tilos és csak a szülővel együtt nézhető a televízió. Ezáltal a szülő szűri az információkat egy meghatározott napszakban, míg a nap hátralévő részét mással töltik.

A túlérzékeny gyermek intenzívebben reagál a környezetből érkező ingerekre is, ezért ne tervezzen számára túl sok tevékenységet egy napra, mert az a nap végén alvászavarokat, elalvási problémákat okozhat. Ha tudja, hogy gyermekét napközben sportkör vagy mérkőzés várja, ne tervezzen az estére családi összejövetelt. A gyerekeknek pihenésre van szükségük, amely során feltöltődnek és feldolgozzák érzéseiket. Ha a gyerekektől napközben 110%-os teljesítményt várunk, nem marad idejük tisztázni az érzelmeiket és azok végül átveszik felettük az uralmat.

Fontos a fegyelem

A túlérzékeny emberek intenzívebben reagálnak a képmutatásra, igazságtalanságra, ez felkavarhatja belső világukat és önkritikához vezethet, ami nem mindig helyénvaló és a szülő szemszögéből túlzott lehet. Az esetleges büntetéseket is az önkritikához kell igazítani, és szem előtt tartani, hogy az érzékeny gyermek saját magát bünteti hibáiért, kudarcaiért. Ha szeretné eltiltani gyermekét az online világtól, ne azzal érveljen, hogy rossz volt a gyerek és azért vette el a táblagépét. Próbáljon másképp fogalmazni: „Majd ha végzel a házi feladattal, visszakapod a táblagépet. Ha betartod az ígéreted és kitakarítod a szobádat, visszaadom a táblagépet.“

Minden kritika, büntetés vagy negatív megjegyzés sokkal mélyebben érinti a túlérzékeny gyermeket, és évekig megmarad az emlékezetében. Különösen veszélyes a szégyenérzet, amely blokkot okozhat és elriasztja őt számos olyan tevékenységtől, amelyben sikeres volt. Ha valamilyen oknál fogva meg kell büntetni gyermekét semmiképpen se tegye nyilvánosan, barátai, kortársai előtt. Beszéljen vele, és adjon neki esélyt a jóvátételre.

A túlérzékenység nem negatív tulajdonság, csak gyakran félreértett. Tanítsa meg gyermekét kezelni érzelmeit, legyen támasza a nehéz időkben. Ennek köszönhetően olyan embert nevelhet belőle, aki érzékeny természeténél fogva segíteni fog másokon.