Föld napja: bolygónk csak egy van, ezért védenünk kell

  Kategóriák: Gyermeknevelés,
4 perc
19. ápr'18

A Föld napját először 1970-ben tartották, azóta minden évben e nap nagyobb figyelmet szentelünk bolygónknak, immár 48 éve. A jelenlegi ismeretek szerint a Föld az egyetlen bolygó, amely életet hordoz. De nem csak ezért kell óvni és védeni Földünket.

Sci-fi filmeket nézve és különböző rémisztő cikkeket olvasva gyakran nem is tudatosítjuk, milyen valódi veszélynek vagyunk mi és bolygónk is kitéve. Hiszen már túléltünk néhány katasztrófa-forgatókönyvet és bejelentett világvégét. Való igaz, hogy bolygónk nem fog a következő 10 vagy 100 évben megsemmisülni, de ez nem jelenti azt, hogy félválról vegyük környezetünk védelmét.

Ajándék a jövő generációinak

Bolygónkon jelenleg 7,5 milliárd ember és 14 millió faj él, 70%-át óceánok képezik - ez csak néhány tény a kék bolygóról. A Föld napját minden évben április 22-én ünnepeljük. E napon a Föld minden sarkában az emberek tájékoztatva vannak a hulladék újrahasznosításának fontosságáról, fiatal fákat ültetnek és rengeteg környzetvédelmi információval lehetnek gazdagabbak. Fontos, hogy mindenki magánál kezdje. A kis lépések is nagy eredményekhez vezethetnek. Hogy egy ember úgy sem tud változtatni semmin? De igen. Hiszen ha milliók változtatnak viselkedésükön, bolygónk máris fellélegezhet.

Föld bolygónk

Hulladékmentes élet

Egy ember évente körülbelül 340 kg hulladékot termel. Szorozza be ezt az értéket a Földön élő emberek számával és szédítő végeredményt kap. A hulladék nagy része hulladékrelakón végzi, csak 11 %-a újrahasznosított. A fennmaradt hulladék szennyezi környezetünk létfontosságú rendszereit – a talajt, vizet és a levegőt. Az életre való általános hatás viszont még ennél is rosszabb. Elsősorban a műanyag hulladéknak köszönhetően évente védtelen állatok milliói veszítik el életüket, pedig, paradox módon, ők hulladékmentes életet élnek.

A hatalmas mennyiségű hulladék néhány embert arra késztetet, hogy elgondolkodjanak azon, vajon valóban szükséges-e ennyi szemetet termelnünk. Egyre több ember csatlakozik a "zero waste" mozgalomhoz, azaz a hulladékmentes élethez. Szinte hihetetlen, de egy a mozgalmat követű négytagú család csak egy befőttesüvegnyi hulladékot produkál. Ezzel az életstílussal kék bolgyónk és végeredményben mi is, sokkal boldogabbak lennénk.

Egy ember évente körülbelül 340 kg hulladékot termel.

Mit tehetünk a védelméért?

Lépésről lépésre változtasson a környezethez való hozzáállásán és idővel a többiek is követni fogják. Bár a környezetvédelem nem csak a hulladékgazdálkodásról szól, elsősorban ez okozza a legnagyobb problémát. Cserélje le a műanyag bevásárlótáskákat vászontáskákra. Hasonlóképpen kerülje a műanyag palackokat, ezzel egészségét is óvja, hiszen a műanyagból a vízbe egészségre ártalmatlan anyagok oldóthatnak ki. Válasszon inkább üveg- vagy rozsdamentes acélból készült palackokat, melyeket ismételten fel lehet használni. Ha kávéimádó és gyakran viszi e forró italt magával, papírpohár helyett használjon saját termoszt.

Föld hulladék

Az egyszerűbb változásoktól haladjon a komolyabbak felé. Olyan speciális üzleteket keressen fel környezetében, ahol a saját edényeibe kimérheti a szappanokat, tisztító- és mosószereket. Ezek a boltok ugyan még nincsenek nagyon elterjedve, de lehet hogy ha többen igényelik, valaki úgy dönt, hogy nyit egyet. Használjon újrahasznosítható sminkeltávolító szivacsokat. És emlékszik a valaha használt textil zsebkendőkre? Azok is most visszatértek.

Néhány érdekesség a végere

  • A Föld Naprendszerünk egyetlen bolygója, ahol a víz minden halmazállapota megtalálható.
  • A Föld az egyetlen bolygó Naprendszerünkben, amely nem római istenről kapta a nevét.
  • Földünk legidősebb fálya egy 9950 éves Norvégiában található lucfenyő.
  • Az amazóniai őserdő által termelt oxigén a Föld oxigénkészletének 20%-át képezi.
  • A Föld aranykészletének 99%-a a magjában található. Ebből a mennyiségből a bolygó köré egy 45 cm vastag aranyréteget lehetne vonni.
  • Úgy 420 millió évvel ezelőt Földünkön gigantikus, akár 8 méter magas gombák is nőttek, míg a fák magassága akkoriban csak néhany cm volt.
  • Az élőlények 80%-a az óceánban él.
  • 780 millió ember még mindig nem jut ivóvízhez.

Bolygónk szomorú állapotáról az ember tehet. A folyamatos, negatív értelmeben történő beavatkozásokhoz Földünk nem képes alkalmazkodni. Gondolkodjunk el ezen április 22-én és próbáljunk tudatosan élni úgy, hogy a következő generációk is élvezhesség bolygónk szépségeit és ajándékait.