Az első két hónap alatt már valószínűleg teljesen összeszoktak a babával, és közös rutint alakítottak ki. A baba fejlődésében továbbra is napról-napra apró változásokat vehetünk észre. Milyen fejlődésen esik át a baba a kilencedik héttől a tizenhatodik hétig?
Készen áll a következő hetek változásaira? A kisbaba a születéstől látványos fejlődésen esett át, és nem lesz ez másképp a következő időszakban sem. Az elkövetkezendő két hónap ráadásul sok felfedezés és nevetés is kíséri majd.
9. hét
A kilencedik hét a hallásfejlődés jegyében zajlik. Ebben az időszakban a baba felfigyel a hangokra, különösen a magasabb frekvenciákra. A csöppség figyeli a szülő ajkait, amikor az beszél hozzá, ezért fordítson figyelmet a megfelelő artikulációra. A baba próbál reagálni a hallottakra. Készüljön fel az érthetetlen, de imádnivaló gőgicsélésre.
10. hét
A tizedik hét körül a baba képes megkülönböztetni a szülő arcát más emberek arcától, az ismerős arcok jelenlétére vidáman reagál, izeg-mozog, tágra nyitja szemeit. Ez az időszak ideális a szocializációra és a családi tevékenységekbe való bevonásra. A házimunka során hordozóban hordja a csecsemőt, a baba legyen részese a családi étkezéseknek is, ebben segíthet az állítható magasságú pihenőszék is.
11. hét
Olyan érzése van, hogy a baba kevesebbet alszik? Igaza van. A csecsemők a születés utáni harmadik hónapban kevesebbet alszanak, éber állapotban pedig szeretnének minél többet megtudni az őket körülvevő új világról. Játék közben azonban nem képesek megtartani a figyelmet, és néhány percnyi figyelés után elfordítják a fejüket. Ilyenkor új ingerrel kell őket lekötni.
Fotó forrása: Freepik
12. hét
A harmadik hónap végén a csecsemőt lenyűgözi a saját keze. Hosszú perceken át figyeli a kis kezecskéit, szájához emeli őket, kóstolgatja ujjacskáit. Ezeket a próbálkozásokat különböző felületű tárgyak például textilkönyvek, plüss- vagy szilikonjátékok felhasználásával is támogathatja.
13. hét
A negyedik hónap kezdetén a baba édes mosollyal, huncut viselkedéssel, nevetgéléssel, kuncogással és hosszas gagyogással kápráztatja el. Ezek a fejlődési mérföldkövek a legértékesebbek a szülők számára. Örökítse meg őket fotók vagy videófelvételek formájában, így később bármikor visszatérhet hozzájuk.
14. hét
Elérkezett a csörgők és lógó játékok ideje. A csecsemők ebben az időszakban fejlesztik a szem-kéz koordinációt, és továbbra is lenyűgözik a különböző textúrájú, élénk színű játékok és hangokat kibocsátó tárgyak. Válasszon első osztályú minőségi játékokat, mivel a gyerkőc nem csak kezével, de a szájával is vizsgálni fogja.
15. hét
Megszokta, hogy a baba ott marad, ahova letette őt? Nos, ezentúl búcsút inthet az ilyen viselkedésnek. A 15. hét körül a baba már a hasára illetve a hátára fordul. Ebben a fejlődési szakaszban elteheti a pólyát. Különféle rácsvédők alkalmazása hasznos lehet a balesetek elkerülése érdekében.
16. hét
A kisbaba napról napra erősödik, sőt, tiltakozni kezd, ha álandóan a hasára fekteted. Ebben a testhelyzetben viszont erősödnek a baba nyak-, mellkas- és karizmai. Ezeknek az izomcsoportoknak köszönhetően a babák képesek elfordulni, kúszni, később ülni. Nem tudja hason fekve tartani a babát? Feküdjön mellé úgy, hogy a látóterén kívül legyen, beszéljen hozzá és figyelje, ahogy keresi Önt. Az az öröm, amikor a baba megtalálja a szülőt, szinte leírhatatlan.