Kisbabával a karjainkban szinte rohannak a napok, hetek, hónapok. A baba életének negyedik hónapjába lépve sem lesz ez másképp. A csecsemő játékosabbá válik, ami különböző módon nyilvánul meg. A következő sorok elárulják, milyen lényegesebb változások várnak a babára a 17. és 24. hét közötti időszakban.
Beszédfejlődés, izmok erősödése, nevetés, első szavak – ez csak töredéke annak, amivel a következő hetekben készül meglepni minket a baba. Szemünk láttára növekedik, és lassan kezd megnyilvánulni a személyisége.
17. hét
A tizenhetedik hétben a baba elkezdi szórakoztatni magát és környezetét. Zümmögő hangokat ad ki, öltögeti nyelvét és mindent maga körül benyálaz. Pocija csiklandozása során nevetgél, és próbálja utánozni a felnőtt által kiadott hangokat. Ebben az időszakban előnyös támogatni a baba beszédfejlődését, beszéljen hozzá, írja le a környezetükben található tárgyakat, az együtt végzett tevékenységeket, teremtsen szemkontaktust. A baba lenyűgözve figyeli a többieket, különösen azok száját. Próbálja kiejteni a hallott hangokat.
18. hét
A fejlődés ebben a szakaszában meglepődve tapasztalhatja, hogy a baba egyedül is nyugodtan eljátszadozik. Látása már éles, javul a mélységérzékelés. A 18. hetes gyerekek teljesen elmerülnek a játékban, látás és tapintás révén próbálják felfedezni a legközelebbi környezetüket valamit saját magukat.
19. hét
A szavakra hasonlító hangoknak még nincs értelmük, csak a legegyszerűbb mássalhangzók és magánhangzók véletlenszerű kombinációi. A tudatos hangillesztést jelentősen elősegíti a könyvek olvasása, a tárgyakra való rámutatással, megnevezésével. Érintse meg az orrát, ajkát, szemét, mutasson a könyvben ábrázolt állatokra és nevezze meg őket. Még mielőtt észrevenné, a kiejtett szavaknak valódi értelmük lesz.
20. hét
A húsz hetes baba felismeri szüleit, sőt lassan saját magát is tudatosítja. Tükörbe nézve mosolyog, kezdenek megmutatkozni a kiemelkedőbb személyiségjegyei. A baba arcáról leolvashatók bizonyos érzelmek, így szükségleteit, érzéseit már másképp is képes kifejezni, mint sírással.
21. hét
Szinte hihetetlen, hogy gyermeke már öt hónapos! És valóban nagy léptekkel fejlődik, elsősorban a mozgás terén. Kúszik, minden irányba képes átfordulni annak érdekében, hogy jobban lássa a környezetét és áttekintést kapjon a körülötte zajló dolgokról. Most jött el az idő egy játszószőnyeg vagy járóka felállításához, amelyben a gyermek önállóan játszhat az Ön felügyelete mellett.
22. hét
Végre eljött az igazi felfedezések ideje! A baba megfogja a tárgyakat és a szájához veszi, szinte mindent a szájával vizsgál, ezért különösen fontos odafigyelni a közvetlen környezetében található apró tárgyak, veszélyes anyagok, sőt bizonyos élelmiszerek tekintetében. Ez az az időszak, amikor a megfogott tárgyakat előszeretettel a földre dobálja. Figyeli az ezt kísérő hangot és a környezete reakcióit.
23. hét
Az ötödik hónap végéhez már látható egy kis „izomépítés“ a felsőtesten. Most jöhetnek a lábikók. Különböző módon játékosan erősíthetik a lábizmokat még mielőtt a baba elindul, például kerékpárhajtást utánzó mozdulatokkal pelenkacsere közben.
24. hét
Elérkezett az ötödik hónap utolsó hete! A baba már kezdi tárolni az emlékeket, felismeri a neveket, képes értelmezi a NEM és SZIA szavak jelentését, reagál az ismerős hangokra. Ha egy tárgyra rámutatunk, odafigyel, és maga is képes a megnevezett tárgyra mutatni. Ezzel a receptív (befogadó) nyelvi képességeit fejleszti, és passzív szókincsét bővíti, ami megelőzi a kifejező készségek fejlődését. A gyermek emlékszik a reggeli rutint kísérő tevékenységekre, sőt mosolyogva fogadja őket, amennyiben azokat vidám és kellemes hangulat kíséri.
Csöppsége látványos fejlődésen megy át, amit szülőként különböző motorikafejlesztő játékok segítségével, vagy egy bájos plüssjátékkal támogathat. Válogasson a féléves korig alkalmas termékek széles kínálatából és tegye változatosabbá gyermeke mindennapjait.