Az ősz felöltötte színes köntösét és a napok hűvösebbre fordultak. A hidegebb időszak a betegségeknek is kedvez. A hirtelen hőmérsékletváltozás, a tanévkezdés és a gyengébb őszi napsütés is megviselik az immunrendszert. Hogyan védekezzünk az őszi betegségek ellen, és mit tehetünk, ha csöppségünk már megbetegedett?
Vannak gyerekek, akik meghűlés nélkül átvészelik a nyár-ősz illetve ősz-tél átmenetet, és vannak olyan gyerkőcök, akik betegségből betegségbe mennek. Annak ellenére, hogy az év legszebb évszaka, az ősz a megfázásos betegségek időszaka és talán nincs olyan gyerkőc, aki legalább egyszer ne lett volna náthás. Miért van ez így, és mit tehetünk ez ellen?
Miért pont ősszel?
Az átmeneti időszakban a betegségek száma valóban megnő. Ám az, hogy a hideg levegő megbetegít, valójában csak egy mítosz. A hideg levegő nem okoz megfázást, annak hátterében egyéb okok állnak, az egyik az, hogy az emberek a hűvösebb idő miatt sokkal több időt töltenek zárt, fűtött, légkondicionált terekben, ahol a baktériumok sokkal jobban szaporodnak és terjednek. Míg a nyár folyamán a gyerekek általában a friss levegőn tartózkodtak, ősszel, télen a nap nagy részét az óvodában, iskolában töltik, kortársaik, tanáraik társaságában, akik levegőn töltötték, a nap nagy részében hirtelen bezárnak az iskola vagy óvoda helyiségeiben, és sokkal gyakrabban kerülnek közvetlen kapcsolatba osztálytársakkal, tanárokkal, akik baktériumok és vírusok hordozói lehetnek. Ezek a tényezők szerepet játszanak a hideg levegő okozta megfázás és influenza mítoszának sikeréért.
Megfázás vagy influenza?
Nem mindenki képes első látásra megkülönböztetni az influenzát a megfázástól. Némely szülő az influenzát a megfázás komolyabb formájának véli, ám a két betegség között több eltérés is van, amiket jó ismerni a helyes diagnosztizálás és kezelés érdekében. A legkiemelkedőbb különbségek a következők:
- Míg az influenza vírusos, addig a megfázás legtöbb esetben bakteriális fertőzés.
- Az influenza hirtelen tör ránk, a megfázás tünetei lassan lépnek fel.
- Az influenzát láz kíséri, megfázáskor a hőmérséklet csak enyhén emelkedik.
- A megfázás főként torokfájással, orrfolyással, tüsszögéssel jár, és gennyes torokgyulladáshoz vezethet. Az influenzát viszont fejfájás, végtagfájások, gyengeség kíséri.
- Megfázáskor az étvágyunk csak enyhén csökkent, ám ha influenzában szenvedünk az étvágytalanság jelentősebb és hosszan tartó.
- Nem csak a kezelés időtartama, de módja is különbözi. Az influenza hosszabb kezelést igényel, és gyógyításának nem lényegesen hosszabb, hanem a módszer is. Az influenzát nem kezelik antibiotikumokkal, mert nem hatnak az influenzavírus ellen.
Fotó forrása: Freepik
Megelőzés és immunerősítés
Hogyan erősítheti gyermeke immunitását, ha sok kockázati tényezővel van körülvéve? Mindennek a kulcsa a változatos és egészséges étrend, minimum édességgel. Mellőzze a tartósítószereket tartalmazó és alacsony tápértékű élelmiszereket, ételeket. A legkisebbek esetében az első helyen a szoptatás áll, az anyatejes táplálás támogatja az immunrendszer működését. A hozzátáplált gyerekeknél ügyeljen az étrend változatosságára. A jól felállított étrend gyümölcsöt, zöldséget, minőségi tejtermékeket és húst tartalmaz. Elsősorban helyi termelőktől és beszállítóktól vásároljon, és érdeklődjön az iránt, mit tesz családja tányérjára.
Az immunrendszer erősítésében fontos szerepe van a higiéniának, ám ésszerű mértékben. A steril környezet több kárt okozhat, mint hasznot. A megfelelő higiénia alatt a rendszeres kézmosást értjük elsősorban étkezés előtt és WC használat után. Egy kis játszótéri szennyeződés nem árt, sőt, a gyermek fejlődése szempontjából egészséges, hiszen edzi az immunrendszerét.
A kiegyensúlyozott étrend és tisztáság mellett az aktív mozgás is fontos szerepet játszik az immunitás fejlődése szempontjából. A gyerekek töltsenek minél több időt a friss levegőn, vegyenek részt a tornaórákon, hétvégén családi programokon belül sétáljanak, bringázzanak vagy rollerezzenek. Ne feledkezzünk meg a minőségi alvásról sem, mely során melatonin alváshormon termelődik. Alvás közben szervezetünk regenerálódik, fontosságát tehát nem szabad alábecsülni.
A hosszú távú stressz negatív hatással van az immunrendszerre. Gondolja át, hogy gyermekeinek szükségük van-e olyan sok szakkörre és egyéb tanórán kívüli tevékenységre, amely megfosztja őket a szabadidejüktől. Csak azokat válassza, amelyekben a gyerekek is szívesen részt vesznek. Jó, ha a gyerekeknek az iskolán kívül is vannak érdeklődési körei, de nem egészséges, ha hetente ötször a délutánt valamilyen szakkörön, foglalkozáson töltse.
Probiotikumok vs. antibiotikumok
Néha, minden óvintézkedés ellenére, nem tudjuk elkerülni a betegséget. Sok szülő a legkisebb tünetnél is orvoshoz rohan, és antibiotikumos kezelést követel. Ám a leggyakoribb őszi betegségek, mint a megfázás és az influenza, eredete vírusos, ezért ha az orvos ellenzi az antibiotikumot, annak jó oka van.
Az antibiotikum ugyanis csak bakteriális fertőzések esetén indokolt, vírusos betegségeknél használata felülfertőzéskor javallott. Az influenzát elsősorban becsületes ágynyugalommal, gyógynövény teákkal, vitaminokkal és probiotikumokkal kezelik. COVID-19 betegségben szenvedőknél vírusellenes szereket is alkalmaznak.
A probiotikumok a bél mikroflórájának olyan, jótékony hatással bíró, természetes, élő mikroorganizmusai, melyek segítenek megőrizni és helyreállítani bélflóránk egészségét, és ezzel immunrendszerünk megfelelő működésében is nélkülözhetetlenek. Természetesen megtalálhatók az erjesztett tejtermékekben, fermentált zöldségekben illetve étrend-kiegészítők formájában is fogyaszthatók. Alkalmazásuk antibiotikumok szedése mellett is ajánlott, mivel az antibiotikumok elpusztítják a szervezetben lévő jótékony baktériumokat is. Az antibiotikumok túlzott használata ráadásul rezisztenciához vezethet.
Szeretné, hogy gyermekei egészségesek legyenek és elkerüljék a betegségeket az átmeneti időszakban is? Legyen az életük szerves része a rendszeres mozgás, friss levegőn való tartózkodás és egészséges étrend. Betegség esetén a gyerkőc maradjon otthon, amíg egészségi állapota azt megkívánja. Az egészséges életmód nem csak most, de a jövőben is megtérül.