Figyelem, dugó! Sajnos nem forgalmi. A székletdugó illetve székletrekedés nem kerüli el a gyerekeket sem. Miért keletkezik, mik a tünetei és mit tehetünk ellene? A nehéz székletürítéssel bővebben az alábbi sorokban foglalkozunk.
A gyermekkori székrekedés a szülőket is aggasztja. Ahhoz, hogy megértsük a mögötte rejlő okokat, először tudnunk kell, hogy néz ki az egészséges és normális széklet. Amikor a csecsemő emésztése megfelelően működik, széklete szabályos és puha. Székrekedésről akkor beszélünk, ha a baba több napon át nem kakil, széklete kemény, száraz és az ürítését fájdalom kíséri.
Újszülöttek esetében a széklet gyakorisága napi szinten változhat. A tápszeres babák általában naponta egyszer kakilnak, de megeshet, hogy 1-2 nap nem kakil a baba, ez még nem jelent székrekedést.
A szoptatott csecsemők naponta többször is székelhetnek. Az anyatej könnyen emészthető, és néha szó szerint átrepül az újszülött emésztőrendszerén. A 3-6 hetes babának ritkábban is lehet széklete, a heti kétszeres székelés teljesen normális. Amennyiben ezt a ritkább kakálást nem kíséri egyéb probléma, nem székrekedésről van szó.
Székrekedés tünetei babáknál
Ha nem biztos abban, hogy székrekedésben szenved-e gyermeke, figyeljen a következő tünetekre:
- A baba széklete apró szemcsés bogyókhoz hasonlít (olyan, mint a nyúl kaki), vagy nagy és kemény.
- Kakilás közben a baba megfeszül és/vagy sír. A csecsemőnél a székelés erőlködéssel jár, hiszen a baba fekve kakil. Ha az erőlködést formás eredmény követi, akkor nem valószínű a székrekedés.
- A gyermek a szokásosnál ritkábban kakil (pl. hetente kevesebbszer, mint kétszer).
- Heti egynél több kakilási baleset fordul elő a bilire járó gyermekeknél.
- Kakilás közben a gyermek fájdalomra panaszkodik illetve a szülő észleli, hogy a székelés nyilvánvalóan fájdalmas.
- Véres széklet kakilás után vagy közben.
- A gyermek visszatartja a székletet.
- Csökken a kicsi étvágya.
- A gyermek nyilvánvaló ok nélkül fáradt.
Fotó forrása: Freepik
Mi okozza a szorulást a gyerekeknél?
Babáknál a székrekedés ritka, különösen, ha még nem esznek szilárd táplálékot. Ilyenkor a leggyakoribb ok a nem megfelelő tápszer (egyes tápszerek nehezebben emészthetők). Nehezebb székletürítés általában az anyatejről a tápszerre való áttérés esetén jelentkezik, mert a baba emésztőrendszerének időre van szüksége, hogy alkalmazkodjon az új étrendhez.
A gyermekkori székrekedést közvetve a fogzás is kiválthatja. A kellemetlen ínyfájdalom miatt a gyerekek kevesebbet esznek ebben az időszakban, így ritkábban kakilnak. Gondoskodjon a megfelelő folyadékpótlásról, a fájdalom enyhítése érdekében alkalmazzon különféle fogínynyugtató géleket vagy hűthető rágókákat.
A székrekedés gyakori okai között szerepel a gyógyszerek, különösen a fájdalomcsillapítók és savlekötők szedése. Ha gyermekének gyógyszeres kezelést rendeltek el, és röviddel megkezdése után székrekedése van, olvassa el újra a betegtájékoztatót illetve kérdezze ki orvosa véleményét a kezelés folytatásával kapcsolatban.
Idősebb gyerekeknél a székletvisszatartás is ürítési problémához vezethet. A gyerekek figyelmen kívül hagyhatják a természetes székelési ingert, például ha nagyon elfoglaltak a játékkal, vagy kényelmetlenül érzik magukat a nyilvános (akár óvodai/iskolai) WC használatánál. A székrekedés olyan gyerekeknél is előfordul, akiknél szoktak hozzá a bilire járáshoz.
Nagyon ritka esetekben a szorulás más betegség, például a hipotireózis (pajzsmirigy alulműködés), cisztás fibrózis vagy Hirschsprung-kór (egy viszonylag ritka veleszületett betegség, amely bélelzáródás formájában jelentkezik) tünete is lehet. Ha gyermeke székrekedése továbbra is fennáll, és nem tudja, mit tegyen, keresse fel gyermekorvosát, hogy az megállapítsa a probléma pontos okát, és annak kezelését.
A székrekedés nem betegség
A szorulás nem feltétlenül jelent emésztőrendszeri problémát. A gyermekkori székrekedés 95%-a funkcionális, ami azt jelenti, hogy hátterében nem betegség illetve szervi elváltozás áll.
A funkcionális székrekedés kezelésének célja helyreállítani a bélrendszer megfelelő működését. Ahogy azt már feljebb említettük, a nehezebb székletürítés főbb okai az étrendváltozás, gyógyszeres kezelés, szobatisztaságra való szoktatása. Különösen az óvodásoknál és kisiskolásoknál vezethetnek ezek az okok a széklet visszatartásához és az azt követő szoruláshoz. Sok gyerkőc számára ugyanis kellemetlen az oviban vagy az iskolában kakilni.
Intsen búcsút a székrekedésnek
Semmi sem tart örökké, ez a székrekedésre is vonatkozik. A kérdés tehát: „Mit tehetünk, ha nem kakil a baba?” Ilyenkor kapóra jöhetnek a tapasztaltabb szülők tanácsai illetve a különböző bevált praktikák:
- Vízbevitel: A legegyszerűbb székletlazító módszer a vízfogyasztás növelése. A félévnél idősebb gyerekeknek az étkezés mellé kínáljon egy pohár vizet. A tiszta víz nem helyettesítheti az anyatejet vagy a tápszert, de fellazítja a kakit.
- Gyümölcslevek: Az alma-, szilva- vagy körtelé szorbitot tartalmaz, amely természetes hashajtóként hat. A negyedik hónap végétől körülbelül 60 milliliter gyümölcslevet adhat a babának.
- Gyümölcspépek: A székrekedést néha a szilárd táplálékra való áttérés okozza, ám paradox módon a gyümölcsből készült pépek enyhíthetik a problémát. A körtéből, barackból, almából, szilvából vagy borsóból készült pépek magas rosttartalommal rendelkeznek, és megmozgatják a bélrendszert. Kerülje a banánt, amely éppen az ellenkezőjét váltja ki, tehát megfogja a székletet.
- Gabonafélék: Ha gyermeke már szilárd táplálékot fogyaszt, kínálja meg teljes kiőrlésű búzából, árpából vagy többmagvas gabonafélékből álló uzsonnával. Ezek a gabonatípusok több rostot tartalmaznak, mint a rizs, és megmozgatják a bélrendszert.
- Kúpok: Nem éppen népszerűek a gyerekek körében, de hatékonyak. A glicerines kúp nedvesíti és lágyítja a székletet, és akár 15 perc alatt előidézhetik a kívánt hatást.
- Hashajtók: Orvos vagy gyógyszerész jóváhagyása nélkül ne adjon gyermekének semmilyen típusú gyógyszeres hashajtót. Csak végső esetben használjon ilyen típusú gyógyszert, amikor más nem használ, és a gyerkőcnek fájdalmai vannak.
Masszírozzon
A szorulás nemcsak az étrend megváltoztatásával, hanem az emésztőrendszer mozgását, és a székletürítést elősegítő gyengéd masszázzsal is kezelhető. Fektesse a babát a hátára, és tenyerével vagy ujjaival az óramutató járásával megegyező irányban gyengéden, körkörösen simogassa a hasát. Ezt váltogassa a köldök körüli terület gyengéd kopogtatásával és a bordakosártól a köldökig vezető lefelé simító mozdulatokkal.
A testmozgás, különösen a kerékpározás, szintén segíti a bélmozgást. Fektessük a babát a hátára és végezzünk lassú bicikliző mozdulatokat a lábaival. Egy másik mozdulat keretében a baba lábácskáit behajlítjuk és gyengéden a hasához nyomjuk, majd kinyújtjuk. Ez a pozíció segít ellazítani a bélizmokat, ami megkönnyíti a kakilást.
Forrás:
- Helping Your Baby with Constipation. Online. In: Pampers. 2024. Elérhető: https://www.pampers.com/en-us/baby/health/article/baby-constipation.
- Unstuck: Your Family’s Guide to Childhood Constipation. Online. In. Children's Mercy. Elérhető: https://www.childrensmercy.org/departments-and-clinics/gastroenterology/constipation-and-encopresis/family-guide-to-childhood-constipation/.
- Constipation in children. Online. In: NHS. 2023. Elérhető: https://www.nhs.uk/conditions/baby/health/constipation-in-children/.
- What to Do If Your Child Is Constipated. Online. In: WebMD. 2023. Elérhető: https://www.webmd.com/children/child-constipated.