17 dolog, amit nem mondanak el a szülés előtt

  Kategóriák: Terhesség,
5 perc
07. febr'23

Kilenc hónapon át várja a nagy napot, hogy először láthassa gyermekét, magához ölelje és érezze az illatát. És megérkezik az óra, amikor beköszönt a valóság, a szülési terv felborul és valahol érzi, hogy ennek nem így kellett történnie. Mi az, amit nem mondtak el szülés előtt?

Magzatvíz elfolyása, szülési fájdalmak, kitolási fázis, gyermek megszületése, baba felsírása...röviden így lehetne összefoglalni az egész szülés folyamatát, de mi van előtte, közben és utána? A baba megszületését gyakran a kismamák számára is meglepő események kísérik. Vannak dolgok, amiket sem nőgyógyásza, sem barátnői nem mondanak el. Ennek ellenére minden édesanya egyetért azzal, hogy akár hogy is, de megérte.

Szülés tények anya

  1. Nem minden anyának szivárog el a magzatvize. Szülési fájdalmak a magzatvíz elfolyása nélkül is bekövetkezhetnek. Néha a magzatburkot a kórházban kell felrepeszteni. Ezért ne a magzatvíz szivárgására hagyatkozzon, inkább figyelje a szülés megindulásának a jeleit.
  2. Néha a magzatvíz olyan mértékben folyik, hogy a vastag betétek sem segítenek. Hasonló helyzetnek volt kitéve Lenka, aki így emlékszik vissza az adott pillanatra: "A szülés előtti utolsó napok már nehezek voltak számomra, szerettem volna minél hamarabb túl lenni az egészen, ezért elmentem az orvoshoz, aki a szülés megindítása érdekében elvégezte a Hamilton manővert. Néhány órán át nem történt semmi, csak kicsivel rosszabbul éreztem magam. Hajnali háromkor felébredtem és a WC-re érkezve éreztem, ahogy a lábamon végigfolyik a magzatvíz, bár az első pillanatban azt hittem vizelet. Felöltöztem, felkeltettem a férjem és elindultunk a kórházba. A magzatvíz félóra után, a szülészetre érkezve is távozott és nem is tudom, folyása mikor állt el."
  3. A szülészeten különféle sípoló monitorokhoz csatolják. A szülésig (és alatta is) ellenőrzik az Ön és a baba életjeleit is. A különböző berendezéseknek ellenére szabadon mozoghat, amennyiben ezt egészségi állapota megengedi.
  4. Szülési terve meghiúsulhat. Ne kapaszkodjon bele foggal-körömmel, kockázatnak teheti ki gyermekét. Ha már túl késő az epidurális érzéstelenítés alkalmazásához, de Ön mégis szeretné, ne essen pánikba. Ha császármetszésre van szükség, szintén ne csüggedjen. Ilyenkor az eredményre összpontosítson, ne a hozzá vezető útra.
  5. Nem biztos, hogy szerelem első látásra lesz, de ez rendben van. Közvetlenül szülés után a baba bőre általában lilás, gyűrödt. Diana így emlékszik vissza a ma két hónapos fia születésére: „Amikor a mellkasomra tették a kicsit, azt hittem, idegen. Egyáltalán nem ismertem fel, ráadásul nem csak lila volt és ráncos, de teljesen szőrös is!“ Ma már természetesen ő a legszebb baba a világon, de az biztos, hogy nem szerelem első látásra volt.
  6. Alapvetően kétszer fog szülni, mert a babán kívül a méhlepényt is meg kell szülni.
  7. Az az érzése lehet, mintha a teste el akarna szakadni. Legyünk őszinték, a kitolási szakasz nem éppen a legszebb élmény egy nő életében.

    Szülés tények apa
  8. A baba kitolásával és megszületésével nagy megkönnyebbülésben részesül. „A szülésznő azt mondta, nyomjak még egy nagyot és készen leszünk. A fájdalom megszűnik és minden jó lesz. Nem hittem neki, csak azt szerettem volna, hagyjanak békén, de összeszedtem magam és még egyszer nyomtam egy nagyot. Csodával határos módon minden fájdalom elmúlt” – emlékszik vissza Nikola.
  9. Hányinger érzete lehet, sőt hányhat is. Ez teljesen rendben van, nem kell szégyelleni. Amennyiben hányingere van, szóljon a személyzetnek.
  10. Nagy tömeg veszi majd körül. A partnere, szülőorvosa és a nővérke mellett egyéb személyzet is megjelenik a szülőszobán. Ezeknek az embereknek a feladata segítő kezet nyújtani, amennyiben a helyzet úgy igényli.
  11. Megismerheti önmagát. A szülés egy nehéz és fájdalmas folyamat, amely felszínre hozhatja személyiségének azt az oldalát, amelyet addig nem ismert. A szüléssel járó érzelmi és fizikai feszültség a felismerhetetlenségig megváltoztathatja.
  12. Szükség lehet a hüvely bemetszésére...és az azt követő varrásra. Az episotómia, azaz gátmetszés már nem annyira elterjedt, sőt, vannak országok, ahol alkalmazása tilos, de hazánkban még mindig alkalmazzák.
  13. Nem illatos élmény. Az izzadság és vér illatának keveredése a szülőszobán nem éppen Chanel no. 5.
  14. A vér nemcsak a szülés alatt, de utána is, több hétig jelen lehet. A gyermekágyi időszak, tehát a szülés utáni hat (illetve 8) héten át tartó időszak alatt a szervezet próbálja magát összeszedni az eredeti állapotba. A lélek és test regenerálódását gyakran vérzés kíséri. Erre nem volt Martina sem felkészülve, aki a szülés utáni heteket csodás időszaknak képzelte el havi vérzés nélkül: "Amikor szülés után vérezni kezdtem, az első gondolatom az volt – ó csak ezt ne! A nőgyógyászom azt mondta, hogy ebben az időszakban a vérzés teljesen normális és néha több hétig is eltarthat. Ez a jutalom azért, hogy kilenc hónapig szüneteltünk.“
  15. Szoptatni készül, ugyanakkor nem tervezi feladni az intim életet? Készüljön fel arra, hogy néha az ingerlés hatására a tej is megindulhat.
  16. A hólyagszabályozás valószínűleg többé nem lesz a régi, hiszen a szülés a hólyagot is megviseli.
  17. Idővel minden rosszat elfelejt. És mindezt készségesen újra átéli, talán többször is.