Televízió, tablet, mobil: a modern technológiák hatása a gyermekfejlődésre

4 perc
15. febr'19

A könyveket helyettesítették a táblagépek, a hagyományos társasjátékokat a mobilok. A technikai újdonságok eredeti küldétése, azaz közelebb hozni egymáshoz az embereket, sajnos kudarcot vallott. Egyre inkább eltávalodunk egymástól. A sugárzó képernyők kitöltik gyermekeink életét. A legújabb kutatások kimutatták, hogy a képernyők előtt töltött idő káros hatással van a gyerekek egészségére.

A JAMA Pediatrics folyóiratban megjelent tanulmány 2-3 éves korú gyerekek további fejlődését vizsgálta 3-5 éves korukban. A tanulmány keretében az édesanyák különböző fejlődési mérföldkövekre, többek között a kommunikációs, motorikus, szociális készségekre vagy problémamegoldó képességeire irányuló kérdőívet töltöttek ki háromszor, mégpedig a gyermek két, három és öt éves korának betöltése után. Ezenkívül közölniük kellett, mennyi időt töltönek csemetéik a képernyő előtt hétközben és hétvégén.

Aggasztó számok

A tanulmány eredményei kimutatták, hogy a gyerekek sokkal többet vannak a képernyők előtt, mint kellene. A kétéves gyerekek körülbelül 2,4 órát, a háromévesek 3,6 órát míg az ötévesek „csak“ 1,6 órát töltenek a tablet, televízió vagy mobil képernyői előtt. Az amerikai gyermekorvosok állítása szerint, ezt az időt szülői felügyelet mellett napi maximum egy órara ajánlott csökkenteni. A gyorsan változó színes képek, hangok és játékok ugyan érdekesek és bizonyos mértékben oktató jellegűek, de mindenből megárt a sok. Sőt mi több, kitudódott, hogy a digitális képernyők hatása sokkal károsabb mint azt eredetileg feltételezték.

Gyerekek és tablet kepernyő

Agy, alvás és technika

A modern technika eszközeinek hatása a gyermekfejlődésre számos tanulmány szerint bizonyított – a monitorok előtt töltött túl sok idő nem csak az alvás minőségét, de a tanulmányi teljesítményt is csökkenti valamint negatív módon befolyásolja a beszédfejlődést. Azoknál a gyerekeknél, akik naponta több mint egy órát töltenek a képernyők előtt, 49%-kal nő a nyelvi fejlődés elmaradása. A problémát nem csak a beszéd késése jelenti, de a helytelen kiejtés valamint a későbbiekben folyamán a fogalomalkotás is.

A vizsgálatok alátámasztják a monitorok előtt töltött idő és a rossz tanulmányi teljesítmény közötti közvetlen kapcsolatot. Ennek oka egyrészt a házi feladatok elhanyagolása, másrészt a gyakori koncentrációs zavarok, melyek következtében a gyerekek nem képesek összpontosítani a tananyagra illetve dolgozatokra. Az egyenlet ebben az esetben egyértélmű – minél kevesebb idő a képernyő előtt, annál jobb tanulmányi eredmények. Ha ehhez hozzáadjuk a jó alvást és a megfelelő testmozgást, a kitűnő eredmény garantált.

A monitorok sugárzása befolyással van az alvás minőségére. A jó alvás érdekében korlátozza az alvás előtti televíziózást, mobilozást. A monitorok kék fénye káros és megterhelő hatással van az idegrendszerre és alvászavarokat okoz. Inkább oltson gyermekeinek lágy fényt szóró éjjeli lámpát vagy olvasson esti mesét.

Technika és gyermekfejlődés

Napi hány perc?

Szeretné tudni, mennyi időt töltsön gyermeke a televízió képernyője előtt és mit nézzen? A szakemberek erre is tudják a választ.

  • A 18 hónapnál fiatalabb babák lehetőleg ne is nézzenek televíziót, a rokonokkal végzett videobeszélgetés azért megengedett.
  • A 18 – 24 hónapos gyerekeknél maximum egy óra a megengedett idő, ilyenkor is figyeljen oda, hogy a műsör minőségi és oktató jellegű legyen. Szülői felügyelett mindenképpen ajánlott.
  • A 2-5 éves gyerekeknél szintén napi egy óra a határ, de ennél a korosztálynál már nem szükséges a szülői felügyelet, mégis ajánlott.
  • Az 5 évnél idősebb gyerekeknél a szülőnek oda kell figyelnie arra, hogy a monitorozás ne menjen az alvás, iskola, játék és természetesen a közös kommunikáció rovására.

Töltsön minél több időt gyermekével, ne a digitális média tegye ki napjának nagy részét. A monitorok előtt töltött időt az egészségtelen étel fogyasztásához hasonlíthatjuk. Kis mennyiségben nem okoz kárt, nagy mennyiségben komoly egészségügyi problémákat okozhat. A jó hír, hogy a szülő felügyelheti és megszabhatja mennyit és mit néz gyermeke. Az Ön gyermekei mennyi időt töltenek a képernyők előtt?