Terhesség hétről hétre: 1. hét

  Kategóriák: Terhesség,
3 perc
13. febr'19

Míg sok kismama az első hetekben nem is sejti, hogy szíve alatt hordozza gyermekét, addig azok, akik kezükben tartják a pozitív terhességi tesztet, lassan tudatosítják, hogy hamarosan egy baba csöppen az életükbe. Ameddig ez bekövetkezik, addig a mama és a baba szervezete is rengeteg változáson esik át.

A terhességet az utolsó menstruáció első napjától számítjuk, mivel az ovuláció és a fogantatás időpontjának megállapítása sokkal bonyolultabb lenne, ráadásul a menstruációnak fizikai jelei is vannak. A teherbeesés lehetősége az utolsó intimkapcsolatot követő 5 napon át fennál - mivel ennyi ideig maradnak életképesek az ondósejtek a nő szervezetében. Ha tehát éppen pozitív lett a terhességi tesztje, valószínűleg már 4 hetes terhes.

A terhesség első hetének tünetei

A terhesség első hetében menstruációra emlékeztető tünetek jelennek meg. Ezek 3-7 napon át tarthatnak:

  • Vérzés – a test megválik az előző menstruációs ciklus alatt meg nem termékenyült petesejttől.
  • Gerinc fájdalmak és györcsök – menstruációs görcsökhöz hasonló fájdalmak valamint derék fájdalmak jelenhetnek meg.
  • Puffadás – a hormonszint ingadozása miatt a pokac kissé puffadt.
  • Hangulatváltozás – a hormonok felelősek a tipikus hangulatváltozásokért, túlérzékenységért és ingerültségért is.
  • Fejfájás – a terhesség első heteiben fejfájás un. menstruációs migrén jelentkezhet, amelyet szintén a hormonok váltanak ki.

Terhességi teszt

A kismama pocakja az első héten

A terhességi pocak növekedése még nem látható, de a felszín alatt hatalmas változások mennek végbe. Ahogy azt már említettük, a test megválik a meg nem termékenyült petesejttől, de egyúttal felkészíti a méh nyálkahártyáját a követkető megtermékenyített petesejt beágyazódására. A menstruációs ciklus 10-19. napján bekövetkezik a peteérés (néha egyszerre több pete is kiszabadul a tüszőből). Az ovulációt követően 12-24 óra áll rendelkezésre a megtermékenyülésre. A terhesség első tünetei általában a terhesség negyedik hetében jelentkeznek.

Ebben a korai időszakban nincs szükség speciális vizsgálatokra, sem ultrahangos kivizsgálásra. Az utóbbi akkor valószínű, ha hosszabb ideig próbálkozott teherbe esni és meddőségi szakember kezelése alatt áll, aki rendszeres időközönként ellenőrzi a méh falát, a miómák jelenlétét és a petefészekben lévő tüszők számát.

Mit tehet az első héten?

Ebben az időszakban még valószínűleg nem is sejti, hogy terhes, de ha babát terveztek, intsen búcsút a rossz szokásoknak, mint a dohányzás és alkoholfogyasztás illetve csökkentse a szervezetbe bevitt koffein mennyiségét. Fogyasztjon sok friss gyümölcsöt, zöldséget, tápláló ételeket és kezdje el a terhességi vitaminok szedését.

A terhesség egy csodálatos időszak, melynek során rengeteg változáson esik át a kismama és a baba szervezete is. Élvezze e időszak minden pillanatát és olvasson – sorozatunk következő részében megtudhatja, mi történik a terhesség második hetében.