Mit kell tudni a terhességi cukorbetegségről

  Kategóriák: Terhesség,
5 perc
24. nov'17

Cukorbetegség és cukorbetegség között is van különbség. Annak ellenére, hogy nem szenved cukorbajban, sőt nem tartozik a kockázati csoportba sem, a terhességi cukorbetegség vagy gesztációs diabétesz Önt is érintheti.

1-es és 2-es típusú diabétesz kontra terhességi cukorbetegség

Három típusú cukorbetegséget különböztetünk meg: az 1-es típusú diabéteszt, 2-es típusú diabéteszt és a gesztációs diabéteszt. Az 1-es típusú cukorbetegség a diabéteszben szenvedő betegek 5-10% teszi ki, általában a gyerekeket és a fiatalokat érinti. Ennél a típusnál az immunrendszer elpusztítja a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit. Az 1-es típusú diabétesz megelőzése sajnos nem lehetséges. A 2-es típusú diabéteszben a cukorbetegek 90% szenved és az 1-es típussal ellentétben ez a diabétesz egészséges étrenddel megelőzhető. Ebben az esetben a hasnyálmirigy ugyan termeli az inzulint, de nem elegendő mennyiségben illetve a szervezet nem elég érzékeny a termelt inzulin iránt.

Terhesség során a kismamáknál a hormonok hasnyálmirigyre való hatása miatt inzulin-rezisztencia és következésképpen terhességi cukorbetegség alakulhat ki. Az inzulin-rezisztencia leggyakrabban a 20. terhességi hetet követően keletkezik és szülés után általában megszűnik. A várandós anyukák 20% szenved terhességi cukorbetegségben. A gesztációs diabétesz hiperglikémiában azaz magas vércukorszintben nyilvánul meg. A terhességi cukorbetegségben szenvedő anyáknál nő a 2-es típusú cukorbaj kialakulásának kockázata a későbbiek folyamán. Gyermekeik általában egészségesen születnek, de szintén a 2-es típusú diabétesz kialakulása szempontjából magas kockázati csoportba tartoznak.

Diéta diabétesz

A terhességi cukorbetegség kockázati tényezői

A gesztációs diabétesz kialakulásánál az alábbi tényezők játszhatnak szerepet:

  • elhízás,
  • jelentős súlygyarapodás a terhesség során,
  • a családban előforduló diabétesz,
  • 35 évnél magasabb életkor,
  • gesztációs diabétesz az előző terhesség során,
  • hydramnion vagy preeklampszia az előző terhesség során,
  • ismétlődő vetélesek.

Nem csak a baba súlyát befolyásolja

A kismamák, és elsősorban azok, akiket nem érintette a terhességi cukorbetegség, hajlamosak a cukorbajjal járó kockázatokat félvállról venni, pedig a szövődmények veszélyeztethetik a mama és a baba egészségét. A lehetséges komplikációk között az alábbiak érdemelnek említést:

  • 4000 g feletti születési súly,
  • spontán szülés esetén a babánál a felkar- vagy kulcscsonttörés, a mamánál a gátsérülés fokozott kockázata,
  • baba belső szerveinek éretlensége,
  • szülés előtti magzat elhalás,
  • légzés- és szívritmus zavarok, újszülöttkori sárgaság,
  • születés utánni hipoglikémia
  • az anyánál kialakulható szülési sérülések, preeklampszia, magas vérnyomás, különféle gyulladások.

A terhességi cukorbetegség korai felfedezése esetében és az utasítások betartása mellett az említett szövődmények kivédhetőek.

Hogyan állapítható meg a gesztációs diabétesz?

A 24.-28. terhességi hét között a kismamáknál javasolt az orális vércukorterhelés (oGTT) elvégzése, amikor a várandós anyukának éhgyomorra 250-300 ml vízben feloldva 75 g glükózt kell elfogyasztania. A vizsgálatot reggel 12 órás éhezés után kell elvégezni. Az oldat elfogyasztását követően a kismamának két órát kell várnia a vérvételre és nem igen ajánlott a fizikai megterhelés, mivel ez is befolyásolhatja az eredményt. A vizsgálat alatt émelygés vagy fáradékonyság jelentkezhet.

Amennyiben a két órás vércukorszint érték eléri vagy meghaladja a 7,8 mmol/l értéket, terhességi cukorbetegségről beszélünk és diabetológus felügyelete lesz szükséges. A gesztációs diabétesz oGTT nélkül is diagnosztizálható mégpedig abban az esetben, ha a terhesség alatti éhgyomri érték meghaladja a 7 mmol/l értéket.

Terhességi cukorbetegségben szenvedek, mit tegyek?

Ha az oGTT vizsgálat eredményei nem megfelelőek, orvosa diabetológushoz küldi, aki az eredmények alapján elrendeli kezelését és étrendjét. Általában elegendő az étrend módosítása, csak a kismamák kis százáléka szorul inzulinkezelésre.

Vannak kismamák, akik az oGTT vizsgálatot elutasítják, mivel úgy gondolják, hogy egészségesen táplálkoznak és csak kevés édességet fogyasztanak. A diabetikus étrend viszont valamivel szigorúbb az általánosan egészségesnek vélt étrendnél. Az orvos megszabja, mennyi szénhidrát-számítási egységet fogyaszthat naponta, miközben egy számítási egység 10 g szénhidrátnak felel meg, továbbá tanácsokkal látja el a napi étrend összeállítására vonatkozóan.

Terhességi cukorbetegség és szülés

Ahogy azt már említettük, a terhességi cukorbetegség egyik szövődménye a baba magasabb születési súlya, ezért némely esetekben császármetszés indokolt. A gesztációs diabétesz szülés után általában megszűnik, nem így a diabetológussal való rendszeres találkozások. Ha csak diétaval kezelték terhességi cukorbaját, fél évvel a szülés után ismét oGTT vizsgálat alá vetik. Amennyiben az eredmény negatív, elég évente egyszer ellenőrizni a vércukorszintet. Ha terhesség alatt inzulinnal kezelték, szülés után továbbra is diétáznia és évente egyszer ellenőriztetnie kell vércukorszintjét.

Amennyiben a vércukorszintje nem rendeződik, a diabetológus 1-es vagy 2-es típusú diabéteszt állapít meg.