Mit tehet a terhességi rosszullét ellen?

  Kategóriák: Terhesség,
5 perc
19. júl'17

A terhességi rosszullét és hányás a terhesség leggyakoribb problémái közé tartozik. Statisztikák szerint az első trimeszterben kismamák 80 százaléka szenved az általa okozta panaszokban. Az enyhe vagy közepes nehézségű émelygés nem veszélyezteti a babát, de néha a helyzet súlyossága megköveteli az infúziós kezelést. Mit tehetünk annak érdekében, hogy a tüneteket enyhítsük és ne végezzük kórházban?

A túlzott hányinger kissé poetikusabb latin neve Hyperemesis Gravidarum. A terhességi émelygés nem csak reggel, de bármikor a nap folyamán, sőt az esti órákban is megjelenhet. A kismamák egy csoportja reggeltől estig olyannyira szenved e problémákban, hogy képtelenek dolgozni és a mindennapokban létezni. Gyakrabban éri a reggeli émelygés azon várandós anyukákat, akik általában is kinetózisban szenvednek, de szerepet játszik a genetika vagy a többmagzatos terhesség is. Ami érdekes, hogy ez a probléma a fejlett társadalomra jellemző, az Amazóniában élő primitív törzsek nem ismerik ezt a problémát.

Terhességi hányinger

A reggeli rosszullét jó jel

A reggeli rosszullétek mögött valószínűleg a kismama testében teremelődő HCG hormon áll, melynek szintje a terhesség 10. napjától hirtelen növekedni kezd. Ez egyúttal azt jelenti, hogy a terhesség rendben zajlik. Az Észak-Karolinai Egyetem kutatása kimutatta, hogy a terhességi rosszullétben szenvedő kismamáknál alacsonyabb a vetélés kockázata a terhesség korai szakaszában. Ha a méhlepény vagy a magzat nem fejlődnek megfelelően, a szervezet kevesebb hormont termel. Minél magasabb a hormonok szintje, annál nagyobb a reggeli émelygés esélye. A hányinger és hányás kialakulásában szerepet játszhat az is, hogy a terhes nő érzékenyebben reagál különböző szagokra és illatokra. Más kutatások a stresszt okolják a probléma kialakulásáért.

Néha kórházi kezelés szükséges

A terhességgel kapcsolatos kellemetlenségek általában a 6. hét körül jelentkeznek először. A fordulópontot a 13. hét jelenti, amikor a problémák többnyire abbamaradnak. A több hónapon át tartó terhességi rosszullét viszont annyira legyengítheti a kismama szervezetét, hogy az kiszáradás következtében a kórházban találja magát. Mikor ajánlott orvoshoz fordulni? Amikor sem étel, sem ital nem marad meg a gyomrában. Reggeltől estig rosszullétben szenvedett terhességének 16. hetéig Mirka, aki sajnos ennek következtében infúziós kezelésre szorult. „Ez idő alatt 10 kilót veszítettem a súlyomból. Háromszor feküdtem kórházban. Nem voltam képes enni és inni, kétsegbeeső helyzet volt. Nem segített más, csak az infúziók. Az injekciós formában adott antiemetikumok (hányáscsillapítók) csak átmeneti enyhülést hoztak. Ez volt az első terhességem és véleményem szerint elég nagy áldozatot kellett hoznom azért, hogy csodálatos kislányom szülessen. A fiammal való második terhesség sokkal nyugodtabb lefolyású volt,“ emlékezik vissza Mirka ma már mosollyal az arcán.

Emelygés terhesség alatt

Gyógyszertári segítség

A hányingerben szenvedő várandós anyukák első útja általában a gyógyszertárba vezet. Ami ilyenkor sokuknál bevált a gyömbér és vitamin tartalmű nyalókák és táplálékkiegészítők. A gyömbér serkenti az emésztőnedvek elválasztását és semlegesíti a savakat. A vitaminok családjából a Pyridoxin – B6 vitamin valamint a Tiamin – B1 vitamin enyhítik a kellemetlen tüneteket.

Az emésztési problémáknál a Gaviscon rágótabletta, Gastrotuss szirup, továbbá a gyömbér és ánizs tartalmú tabletták vagy kiegészítők is hatékonynak bizonyultak. Hagyományos gyógyszerek helyett kipróbálhatja a Gastrocynesine vagy Cocculine homeopátiás szereket. Sőt, ma már teljesen gyógyszer nélkül is csillapíthatja a hányingert az erre a célra kifelylesztett Primabella karóra alkalmazásával, amely elektromos impulzusok segítségével szünteti meg a tüneteket. Bevált e az eszköz azt sajnos nem tudjuk, mivel nem ismerünk olyan személyt környezetünkben, aki kipróbálta volna.

Táplálkozás terhesség alatt

Nagyanyáink praktikái

A reggeli émelygés ellen nagyanyáink praktikái is jól beváltak. Egyike a Coca-Cola iszogatása, de csak módjával, mert a túlzott kólafogyasztás kiüríti a csontokból a kálciumot. A kólás italokat helyettesítheti gyógyvizekkel, javallott pl. a Salvus gyógyvíz. Elsősegélyként jónak bizonyul az éjjeli szekrényen lévő piskóta, keksz vagy kétszersült, amelyből néhányat még felkelés előtt elfogyaszthat. A lényeg, hogy nem maradjon éhes, ezért egyen gyakrabban kisebb adagokat. Valami aprót éjjel is bekaphat például visszamenet a toaletről. Ne hagyatkozzon az étvágyára, mert az terhesség alatt csökkenhet.

A legnagyobb segítséget a már említett gyömbér nyújtja a szervezetünkre és ezen belül is az emésztésünkre gyakorolt jótékony hatásával. Nyalóka, keksz vagy kalács formájában fogyasztható. Megfelelő a reszelt gyömbérből készített tea is, kortyonként fogyasztva. Ebben az esetben viszont jó elővigyázatosnak lenni. A gyömbér kis mennyiségben (1 g szárított vagy 4 g friss gyömbér naponta) kedvező hatással van szervezetünkre, de nagyobb mennyiségben árthat a babának, sőt vetélést okozhat!

Terhességi aromaterápia

A terhességi émelygés gyakran az illatokkal párosul. A főt étel vagy kedvenc parfüm illata ilyenkor rosszullétet idézhet elő. Javasoltak a friss levegőn való séták. Ha bent tartózkodik, megpróbálhatja az irritáló illatott más, kellemesebb illattal átütni, lehet az például citrom, mandarin vagy borsmenta kivonat. Válassza ki azt az esszenciát, amely enyhülést hoz és aromaterápiaként hordja magánál. Ha hányinger kerülgeti, cseppentsen egy-két cseppet zsebkendőjére és szívja be az illatát.

Szenvedett reggeli rosszullétekben terhessége alatt? Milyen praktikákat használt ellene?