Terhességi trombofília - mit jelent a kismamák számára?

  Kategóriák: Terhesség,
5 perc
14. jún'17

A trombofília hallatán nem egy kismama megrémül. Ez a diagnózis a múltban sok édesanya és baba életét követelte a terhesség és szülés alatt vagy röviden azok után. Ma már szerencsére kezelhető, ezért a trombofíliában szenvedő kismamák is a terhesség végen boldogan átölelhetik csöppségüket.

Mi a trombofília és mi okozza?

A trombofília kifejezés mögött a fokozott mélyvénás trombózis- és tüdőembólia hajlam rejlik. Ha a vérrög a vénát zárja el, melyvénás trombózisról beszélünk. Amennyiben a vérrög felszabadul és a véráramlattal a tüdőbe jut, tűdőembóliát okozhat. Az artériás trombózis szívinfarktushoz vagy agyi embóliához vezethet. A terhesség során a vérrögök a méhlepény vénáiban is keletkezhetnek, ami komolyan veszélyezteti a magzat életét.   

Trombofília keletkezése

A trombózishajlam lehet örökletes vagy szerzett. Az örökletes trombofília vérrög képződéssel nyilvánul meg még a 40. életév betöltése előtt. Némely kismama viszont nem is tud a fokozott hajlamáról amíg a terhesség során vagy azután nem szembesül a vele okozott szövődményekkel. Az örökletes trombofília bizonyítása laboratóriumi vizsgálatokon alapul, melyek részben genetikai jellegűek (DNA analízis) és felmérik a trombózis kockázatát a családon belül is és részben a hemosztázis vizsgálatát szolgálják.

A szerzett trombofília kockázatát az alábbi tényezők növelik:

  • dohányzás
  • túlsúly
  • alkoholfogyasztás
  • hormonális fogamzásgátlók alkalmazása
  • hormonkezelés alkalmazása
  • terhesség és gyermekágyi időszak
  • baleset
  • onkológiai betegségek
  • szív- és érrendszeri betegségek
  • érrendszeri betegségek
  • elvégzett műtétek stb.

Virchow szerint a trombofíliának 3 főbb oka van, mégpedig a hiperkoaguláció (azaz a fokozott véralvadás), a lassú véráramlás és a serült érfal. Mind a három megjelenik a terhesség során is, mivel a kismama testében jelentős biokémiai változások következnek be és ezek következtében lelassul az alsó végtagok véramlása és nő a hiperkoaguláció.

Terhességi trombofília

A kismamák néha nem is tudnak a trombózis hajlamukról, de ha már egyszer elvetélt, családjában volt trombózis vagy az alábbi tünetek valamelyikében szenved, kivizsgálás javasolt. Ha kezelőorvosa nem ajánlja fel a vizsgálatokat, kérje Ön. A trombofília tünetei a következők:

  • ismételt vetélések,
  • tüdőembólia tünetei, azaz nehézlégzés, légszomj, halálfélelem,
  • a trombózissal érintett végtag duzzanata, fájdalma és kék színe,
  • gyakori vénagyulladás.

A feljebb felsorolt tünetek nem jelentkeznek minden esetben. Sőt, több probléma mentes terhességen is áteshetett már, de a következő terhesség során komplikációk állnak elő. Jelenleg a trombofília 1-2 esetben fordul elő 1000 szülésre. Trombofília esetén kockázatos időszaknak számít a gyermekágy is.

Terhességi trombofília

Hogyan kezelhető?

Ha bizonyítottan trombofíliás, nem kell rögtön pánikolni. Az időben felfedezett trombózishajlam lehetővé teszi a korai kezelést ezzel megelőzve az esetleges szövődményeket. Kisebb trombózisok esetében heparin alkalmazása javasolt, szülés után kumarin készítmények, pl. warfarin szedése ajánlott. A kumarinok hosszú távon alkalmazhatóak, de a terhesség 3. trimeszterében szedésük nem ajánlott. Ilyenkor magasabb a vérzés kockázata. A heparin egész terhesség és gyermekágy alatt alkalmazható.

Nagyobb trombózisok esetén a harmadik trimeszterben az orvosok általában császármetszés mellett döntenek, majd sebészetileg eltávolítják a vérrögöt.

A trombózishajlam sajnos nem gyógyítható, de szövődményei megelőzhetőek. Az első helyen tehát a prevenció áll. Örökletes trombofília esetén kerülje a rizikófaktorokat. A trombofíliás kismamák a terhesség során orvosi ellenőrzés alatt vannak. A szerzett vérrögképződési hajlam esetén is fontos a megelőzés, hiszen maga a terhesség is rizikófaktornak minősül. A fizikai aktivitás, egészséges étrend, alkohol- és dohányzásmentes életmód és a pozitív gondolkodás csökkentik a kockázat mértékét.

Trombofília és szülés

A terhesség utolsó három hónapjában fokozott a véralvadás és lasabb a medencében való véráramlás, ami teljes mértékben természetes folyamat. Trombofília esetén is a spontán szülés részesített előnyben. A császármetszés kockázatosabb, de kiterjedt trombózis esetén nélkülözhetetlen.

A trombofília diagnózisa rettenetesen hangzik, de korai felismerése és kezelése nem ad okot aggodalomra. A diagnózis ellenére a terhesség, szülés és gyermekágy teljesen szövődmény mentesen zajlhat le. Ne feledje, az emberi elme hatalmas erővel bír és stressz nélkül minden könnyebb.