Ismeri a télapós hagyományokat és verseket?

4 perc
03. dec'16

December 6-a az a nap, amit talán az összes gyerek nagyon vár. Szent Miklós este érkezik az ördöggel és az angyallal, és a jó gyerekek csizmáiba édességet tesz. De a gyerekek a télapót más okból is szeretik. Mégpedig, mert „Mikulás napján nem tanulunk, nem feleltetnek. Minden 1-est, 2-est, 3-ast, 4-est elengednek“. De ki is valójában Szent Miklós, és miért is ünnepeljük őt? Eláruljuk Önöknek ebben a cikkben.

Szent Miklós a 3. században élt

Szent Miklós nem holmi kitalált legenda, tényleg élt i.sz. a 3. Században. Miklós egy tehetős családba született egy idősebb házaspárnak, akiknek sokáig nem lehetett gyerekük. Patarból származott, és később Myr-i püspök lett. Mindkét város a mostani Törökország területén található. Miklóst a nagylelkűségéről és a jótéteményeiről ismerték. Amikor a szülei meghaltak, hatalmas örökség birtokosa lett. Ezt viszont szétosztogatta a szegény embereknek és az árváknak.

Az életéhez több történet és legenda tartozik. Az egyik legismertebb ezek közül, a három szegény leány története, akiknek nem volt hozományuk, hogy férjhez mehessenek. Szent Miklós ezért három, egymást követő éjjelen egy teli erszény pénzt hagyott nekik az ablakpárkányukon.

Szent Miklós december 6-án halt meg, és a maradványai a mai Bari, olaszországi városban vannak, ahol gyönyörű templomot emeltek neki. Szent Miklóst az egész világon ismerik és ünneplik.

Télapós ünnepek

Honnan jött a mi télapós tradíciónk?

Régen a télapót máshogy ünnepelték, mint napjainkban. Régebben, amolyan Mikulás-járást tartottak, amikor a Mikulás a két segítőjével járt a gyerekekhez és édességet osztogatott nekik. A Mikulás-járás a 17. században kezdődött a nemesi körökben, később a 19. században vidéken is elterjedt.

Szent Miklós mindig püspöki süvegben járt, szakállal és pálcával. Az angyal fehérbe volt öltözve, szárnyakkal, az ördög pedig kifordítva hordta a bundáját, volt lánca és csengői is.

Gyerekversek Mikulásra

A hagyományaink igazán gazdagok a télapós versekben – mondókákban. Tanítson meg belőlük néhányat a gyermekének is.

"Suttog a fenyves, zöld erdő,
Télapó is már eljő.
Csendül a fürge száncsengő,
Véget ér az esztendő.

Tél szele hóval, faggyal jő,
Elkel most a nagykendő.
Libben a tarka nagykendő,
Húzza-rázza hűs szellő.

Suttog a fenyves, zöld erdő,
Rászitál a hófelhő.
Végire jár az esztendő,
Cseng a fürge száncsengő."

"Éj-mélyből fölzengő
- csing-ling-ling - száncsengő.
Száncsengő - csing-ling-ling -
tél csendjén halkan ring.
Földobban két nagy ló
- kop-kop-kop - nyolc patkó.
Nyolc patkó - kop-kop-kop -
csönd-zsákból hangot lop.
Szétmálló hangerdő
- csing-ling-ling - száncsengő.
Száncsengő - csing-ling-ling -
tél öblén távol ring."

"Hull a pelyhes fehér hó,
jöjj el kedves télapó.
Minden gyermek várva vár,
vidám ének hangja száll.
Van zsákodban minden jó,
piros alma, mogyoró.
Jöjj el hozzánk, várunk rád,
kedves öreg télapó!
Nagyszakállú télapó,
jó gyermek barátja.
Cukrot, diót, mogyorót
rejteget a zsákja.
Amerre jár reggelig,
kis cipőcske megtelik.
Megtölti a télapó,
ha üresen látja."

Hogy az idei Mikulás jól sikerüljön

Télapós hagyományok és versek

December 6-a az egyik legvártabb nap az évben. Egy nappal előtte, december 5-én minden kisgyermek megtisztítja a kis csizmáit és az ablakba teszik őket. A Mikulás-járás előtt érdemes megismertetni a gyerekeket a szent történetével, aki jószívű volt és mindig segített a szegény embereken. Manapság minden gyermeket megajándékoz. A csomagnak nem kell csak édességet tartalmaznia, de lehet benne például fa játék vagy építőjáték is. 

Sok szülő a Mikulást használja „segítőnek“, ha a gyerekek nem figyelnek, vagy rendetlenséget csinálnak. Mégis ki az, aki még nem hallotta, hogy „Na várj csak, majd megmondom a Mikulásnak!“. A gyerekeknek tudniuk kell, hogy a Mikulás jószívű és nem azért jön, hogy megbüntesse őket vagy hogy az ördögnek adja őket. Figyeljen oda arra, nehogy elijessze a kicsiket a Mikulástól, hogy a végén még féljenek is tőle.

A gyerekeknek sokszor az oviban is van télapó várás. Ha véletlenül nem lenne, vigye el a gyermekét egy télapós programra a városában vagy a faluban, a templomba vagy akár a bevásárlóközpontba, ahol szintén találkozhatnak a Mikulással és a két segítőjével.

Szép és boldog Mikulás-várást kívánunk Önöknek!