Bészedfejlődés – az első szavak időszaka

4 perc
30. júl'18

A gyermek életében az első év fontos fejlődési mérföldkőnek számít. Ebben az időszakban ejti ki első szavait és megteszi első lépéseit. A gyerekek beszéde érthetőve válik, ami nagy örömmel tölti el mindkét felet. Vegyük szemügyre közelebbről, milyen fejlődésen esik át gyerkőce egy éves korától 18 hónapos koráig.

A gyermek életében a 12-18 hónap közötti időszak az első szavak és gesztusok időszaka, melyeket vidám játékok kísérnek, közöttük kétségkívul a fiókok kihuzogatása és kirakása a legkedveltebb. Mi mindent tanul és él meg a kisgyerek ebben az időszakban?

Először A, azután B

A babák elsőként a magánhagzókat, azok közül is elsősorban az „a“ és „o“ magánhangzókat tanulják meg kiejteni, mivel oromotoros szempontból, tehát a beszédhez kapcsolódó szájmozgás szempontjából ezek a legegyszerűbbek. Ezeket követik a b, m, p, t mássalhangzók, amelyek után következik a többi mássalhangzó elsajátítása. A beszéd tehát szakaszosan fejlődik és ezt a szülőnek a kommunikációnál figyelembe kell venni. A jó beszéd kialakulásának az alapja a szavak és mondatok hangos és érthető kiejtése. A gyerekek felnőttek utánzásával és száj olvasással tanulnak. Ezért az előző beszédfejlődési időszakokhoz hasonlóan most is fontos a szemtől szembe beszéd.

Beszédfejlődés lépesek

Ezek is szavak

Egy év körül a gyerkőc aktív szókincse 1-16 szóból áll, amelyek még ugyan nem hasonlítanak a felnőttek szavaira, de már „dekódolhatóak“. Az értelmük megértését különböző gesztusok, mutogatások és az adott szó ismételt használata is segíti. Ebben az időszakban a különféle tárgyak, állatok által kiadott hangok egyúttal az adott tárgy illetve állat megnevezését szolgálják, ezért a s-s-s a vonatra, a brümm-brümm az autóra, a a tehénkére, vau a kutyára vagy a pi-pi a tyúkocskára utal.

Nem ritka, hogy a gyerekek több tárgyat egy szóval neveznek meg. Ez a beszédfeljődés szempontjából természetes jelenség. Ha a kisgyerek a vau-vau szavakat kiejtve, nem csak a kutyára, de a macskára, nyuszira illetve minden négylábú állatra mutat, az ő szókincsében ez a szó a négylábú állatok gyűjtőneve. Hasonlóan a mama szó az édesapát, testvéreket, sőt a nagyszülőket is jelentheti.

Gesztussal kísért szavak

Amit a gyermek nem képes szavakba önteni, kifejezi gesztussal. A gesztus a gyerekek legjobb cimborája. Az elején a gyermek csak szavakat illetve csak gesztusokat használ, sosem kapcsolja őket össze. 14 hónapos koruk körül a gyerekek megtanulják e két dolgot párosítani, így megtörténhet, hogy a mondat első fele szóból, a második fele pedig bizonyos gesztusból áll. 18 hónap körüli gyerekek egy órán belül akár 100 gesztust is képesek használni, ám ezek többsége a szavak megjelenésével elmarad. A gesztusokat teljes értékű szavak váltják fel és a gyerekeknek nem lesz többé szükségük a testbeszéd alkalmazására.

Beszédfejlődés mérföldkövei

Értem, de nem beszélek

Ebben az időben a gyerekek passzív szókincse sokkal bővebb az aktívnál. A gyerkőc rengeteg használati tárgyat, játékot felismer és különösebb probléma nélkül megmutatja vagy odaadja szüleinek. Megnevezni még nem tudja, de mindenre odafigyel és ismétléssel tanul, ezért nem meglepő, hogy a szerepjátékot a kisgyerekek kedvenc szórakozásai közé tartoznak. Figyelje csak meg, hogy a gyerekek szinte "leszkennelik" a felnőttek viselkedését telefonálás közben, a kistestvér etetésénel vagy az autó vezetésénél.

Az első szavak időszakában, úgy mint tulajdonképpen a gyerekfejlődés során mindig, a szülő a példakép és inspiráció. Adja tudtul csöppségének, hogy odafigyel rá, értelmezze szavait és gesztusait és nézzen elébe a rövid mondatoknak, amelyek ezen időszak után következnek!