Mi mindenre van szüksége a kiselsősnek?

5 perc
29. aug'18

Még néhány nap és megnyílnak az iskolák kapui. Az elsősök életében ez jelentős változást jelent. Az óvodában töltött évek után számtalan új dologgal kel megbirkózniuk. Mire ügyeljen a szülő, ha gyermeke hamarosan az elsősök táborába lép?

Szigorúbb napirend, reggeli ébredés, házifeladatok, szünidő és új cimborák – ez és sok más újdonság vár azokra a gyerekekre, aki szeptemberben lépik át az iskola küszöbét először. A játékokat tankönyvek és füzetek váltják fel. Mi mindenre lesz szüksége aki sdiáknak az első osztályban?

Az iskolatáska fontossága

A piacot szinte elöntötték a különböző típusú, formájú és mintájú iskolatáskák, ezért nem csoda, hogy a szülő néha csak tehetetlenül áll és próbálja kiválasztani a legmegfelelőbbet. Ne a gyermeke kedvenc mesehőse alapján válasszon, figyeljen a részletekre és kérje ki a szakember véleményét. Emlékszik még a hagyományos iskolatáskákra? Ezen az úton haladjon. Válasszon keményített hátlapú iskolatáskát, amely egyúttal ergonómiailag követi a gyermek testtartását. Ügyeljen arra, hogy a táska súlya ne lépje túl a norma szerint megengedett maximális súlyt.

Elsősök, másodikosok esetében ez 2,5 kg, idősebb gyerekeknél a megengedett határ a gyermek testtömegének 10%-ának felel meg. Az iskolátáska két kényelmes vállpánttal legyen ellátva az egyenletes súlyelosztás érdekében. Figyeljen a táska belső elosztására is, kisiskolások esetében a rendtartás és átláthatóság szempontjából hasznosak a különböző rekeszek és zsebek. Segítségükkel egyszerűbb a füzetek, tankönyvek, tízórai, kulcsok stb. elrendezése. Az iskolatáskák árai átlagosan 15 000 Ft körül mozognak, a márkás szettek viszont elérhetik az 50 000 Ft-os határt is.

Tanév iskolatáska

Iskolai eszközök A-tól Z-ig

A tanév kezdete megviseli a szülők pénztárcáját is. Amit nem kap meg a gyermek az iskolában, azt a szülőnek kell beszereznie. Segítségül ma már számos iskola honlapján a megtalálható a szükséges eszközök listája. Egy kisiskolás felszerelésében nem hiányozhat a tisztasági csomagnak szánt tároló zsák, a tornaruha, fehér talpú tornacipő, festő- és rajzeszközök, grafit- és színes ceruzákkal, minőségi tollal, radírral és faragóval felszerelt tolltartó.

Kellő figyelemet fordítson az iskolai lábbelire is – az legyen könnyű, anatómiailag formázott, természetes, szellős anyagból. A füzetekre és tankönyvekre vásároljon borítókat, boxokat. A rajzórán gyermekének szüksége lesz tempera és vízfestékre, gyurmára, zsírkrétára, színes papírokra, ragasztóra, ollóra, ecsetekre, vízfesték tálra és rajzlapokra. Egy elsős kezdőcsomagja minőségtől és mennyiségtől függően akár 50 000 Ft-ra is kijöhet.

Amit nem az iskolában tanítanak

Az iskolaérett gyermeknek bizonyos elvárásoknak kell megfelelnie. Egy elsőstől elvárják, hogy kövesse a helyes viselkedés szabályait és engedelmeskedjen az autoritásoknak, bemutatkozzon és meg tudja mondani lakcímét és szülei nevét, betartja az alapvető higiéniai szokásokat, azaz kezet mos az illemhely használata után, kézzel letakart szájjal ásít, tüsszög, továbbá önállóan, evőeszközöket használva étkezik, képes felvenni ruháját, cipőjét, begombolni a kabátkáját, bekötni a cipőfűzőjét, felhúzni a cipzárt.

Ebben az életkorban már felismeri a háziállatokat, az geometriai formákat, színeket, az emberi test egyes részeit. Az alapvető matematikai ismeretekhez tartozik a 10-ig való számolás és a kevesebb-több fogalmak ismerete. Első látásra túl sokat várunk el a kisdiákoktól, de többnyire ezeket a fogalmakat, ismereteket a gyerekek már ovodáskorban elsajátítják és az iskolában csak tovább fejlesztik.

Tanév iskola

Kisiskolás napirendje

A szeptember magával hozza a rideg valóságot – a korai ébredést. Már az iskolakezdés előtt gyakorolja gyermekével ezt a rutint. Korán kelni nehéz, de a reggeli ébredés csak szokás kérdése, ezért ha már a vakáció alatt gyakorolják, szeptemberben nem okoz különösebb problémát. Ha reggel várhatóan kevesebb ideje lesz, készítse el a tízórait már este. Hasonlóan járjon el a ruha kiválasztásánál is – ezzel időt spórol és elkerüli a reggeli stresszt és hajszát.

Mindennapjaikba vezesse be a rendszerességet. Egy elsős még nem gondol a házifeladatra, ezért iskolából hazajövet ellenőrizze füzeteit, tankönyveit. Ha gyermeke képes az iskola után is összpontosítani, ne halogassa a házifeladat megcsinálását, ha csöppsége fáradt, hadja pihenni és feltöltődni. A délutáni órákat ne csak a munka töltse ki. A játék ugyanolyan fontos a fejlődés szempontjából és ráadásul remek kikapcsolódást jelent. Az estét elsősorban a pihenésnek szenteljék. Ügyeljen arra, hogy elsőse minden este azonos időben térjen nyugovóra, így a reggeli nehézségekkel is sokkal könnyebben birkózik meg.

Az iskolábalépés nem csak a gyerekek, de szüleik életében is nagy mérföldkőnek számít. Segítse kiselsősét abban, hogy mosolyogva teljenek a tanév első napjai és játszva megbirkózzanak minden nehézséggel.