Szakkört választ gyermekének? Ne erőltesse neki.

4 perc
14. szept'16

Az iskolaév elején a szülők az iskolán kívüli tevékenységeket és szakköröket intézik gyermekeiknek. A szakkörök és hobbik fegyelemre, önállóságra és aktivitásra tanítják őket. Fel tudják viszont becsülni az apróságok szintjét, hogy ne értékelék túl képességeiket?

Az iskolák, szabadidő központok és sportklubok ma már bármilyen szakkört felkínálnak. Megígérik a szülőknek, hogy kitöltik növendékeik szabadidejét és fejlesztik tehetségüket. A helyesen megválasztott szakkör megerősíti a gyermek önbizalmát. De mit várnak el tőlük a gyermekek?

Kérdezzen rá otthon a kisiskolástól, s egy ilyen beszélgetés segít az alkalmas sporttevékenység kiválasztásában a hiperaktív gyerekek számára vagy szakköröket találhat olyan gyerekeknek, akiknek tanulási zavarai vannak és szükségük van olyan tevékenységekre, amelyekből kitűnnek. Ha közel áll Önhöz a művészet, akkor szeretne otthonra egy Picassot, de lehet végül rájön, hogy gyermeke nem lelkesedik a festés és rajzolás iránt. Tegyen különbséget a saját álmai és ambíciói közt, és az között, hogy mi iránt érdeklődik gyermeke.

Mikor jön el az idő az első szakkörre?

A gyerekpszichológusok egyetértenek azzal, hogy a szakkörökkel és edzésekkel csak fokozatosan szabad haladni. Az óvodások legyenek kivételek, addig, míg fel nem fedezik gyermekeik különleges tehetségét.

Az iskolakezdéssel együtt ajánlott iskolán kívüli tevékenységeket keresni, melyek a kedvteléseikhez közel állnak. Vigyázzon, hogy ne terhelje túl gyermekét. A kisiskolásoknak elég 2-3 szakkör. Extrémek azok a szülők, akik a hét minden napjára betáblázzak gyermekeiket, tehát tanítás után szakkörről szakkörre viszik őket. Ilyen esetben nem szabad erőltetni a szakkört, hogy az iskolán kívüli tevékenységeket a gyermekek ne utálják meg.

Mit kezdjünk azzal, ha úgy váltogassa a szakköröket, mint a zoknit?

Múlt hónapban még foci volt, utána karate és drámakör ezen a héten pedig képzőművészet és zongora kör? A különféle tevékenységek váltogatása egyáltalán nem válik kárára, főleg ha a gyermek több területen ékeskedik. Néha a gyermekeknek többféle szakkört ki kell próbálniuk, hogy maguk rájöjjenek, mi érdekli őket. A szülőknek is jobb tudni, hogy utódjuk miben tűnik ki a többiek közül, és mi megy neki nehezebben. Azok gyermekek, akik hajlamosak a szakkörök gyakori váltogatására, figyelemzavarban szenvednek, ekkor válasszon inkább olyan szakkört, mely több tevékenységet magába foglal.

A semmittevés is az önállósághoz vezet

Több szülő úgy gondolja, hogy a szünidő alatti pihenést muszáj rögtön behozni szeptemberben és igyekeznek gyermekeiknek elegendő szakkört és tevékenységet bebiztosítani. A szakértők szerint ez azonban nem helyes és a gyermekeknek meg kell engedni egy kis szabadságot.

„Ha a szülők foglalkoznak a gyermek szabadidejének kitöltésével, akkor a gyerekek soha nem fogják megtanulni maguktól,“ gondolja az oktatásra összpontosító londoni gyermekpszichológus Lyn Fry. „Az unatkozás nem probléma. Az nem bűn, ugye? Úgy gondolom, hogy a gyermekeknek kell tudni unatkozni, hogy motiválják magukat a dolgok helyes elvégzésére. Ez az egyik módszer, hogyan vállnak a gyermekek önállóvá,“ mondta a Quartz magazinnak.

Szervezzen szakkört otthonra és hívja meg szomszédjait

Sok szakkör tulajdonképpen a játékra összpontosít. A gyermekek játék közben állandóan tanulnak. Ha élvezi az így eltöltött közös pillanatokat, próbáljon gyermekének kitalálni rendszeres tevékenységet, amely úgy működne mit otthoni szakkör. Így minden héten eltölthet egy órácskát művészettel vagy társasjátékokkal. Sikere lesz az ügyes kezek szakkörnek is, mely során dekorációkat vagy ékszereket készítenek és textillel, papírral, bőrrel és anyagokkal játszanak. Próbáljon inspirálódni kreatív játékainkkal.

Conector Encyclopedic Educa angol oktató játék

Érdekes angol nyelvű oktatójáték Encyclopedic a Conector készletből egyszerű szabályokkal. A kérdéseken és válaszokon keresztül a gyermekek megtudhatnak különböző érdekességeket a világról, történelemről, kultúrákról, művészetről, tudományról, állatokról, anatómiáról és másokról. A játék alkalmas gyerekeknek 7 éves kortól 12 éves korig.

Janod Bodyment mágneses anatómia

A Bodyment mágneses anatómia egy oktató játék, mely alkalmas 7 éves kortól 12 éves korig. A segítség az emberi test megismerésére alkalmas az idegen nyelvek tanulására is – a test egyes részeit, rendszerét és szervezetét 11 nyelvre lefordítottak.

Több társasjáték