Honnan ered a karácsony? Néhány tény, amit talán nem tudott

  Kategóriák: Gyermeknevelés,
6 perc
16. dec'22

Az ünnepi vacsora illata, a fenyőfa ragyogása és a gyerekek, akik izgatottan várják azt a pillanatot, amikor végre kibonthatják az ajándékokat. Ez mind a karácsonyhoz tartozik. De miért éppen decemberben ünnepeljük karácsonyt, és nem például a nyár kellős közepén? Karácsony eredetét és történetét az alábbi cikk árulja el.

Karácsony ünnepéhez számos hagyomány fűződik. Ilyenkor díszítjük a karácsonyfát, készítjük a tipikus karácsonyi süteményeket, ünnepeljük Jézus születését, karácsonyi vásárokat rendezünk, ajándékokat osztogatunk... De miért tesszük mindezt? Ha szeretne többet megtudni karácsony történetéről, olvasson tovább, és fényt deríthet például arra is, hogy a történelem egy korszakában a karácsonyt teljesen eltörölték.

Karácsony Betlehem

A legelső karácsony

A történelmi feljegyzések szerint a legelső karácsonyt a IV. század környékén ünnepelték. Azonban abban az időben nem ez volt az egyetlen ünnep, amit decemberben megtartottak. Jézus születése előtt az emberek a téli napfordulót ünnepelték. Norvégiában az ún. Yule ünnepét tartották, Németországban Odin Istent dicsőítették, a ókori Rómaiak pedig Saturnus, a mezőgazdaság istenének tiszteletére, Szaturnáliát ünnepelték. December 25-én a Juvenália, az ifjúság ünnepe volt szentelve, illetve ezen a napon ünnepelték Mithraszt, a világosság istenét is.

A korai keresztények nem ünnepelték Jézus születését – a kereszténység fő ünnepe húsvét volt, vagyis Jézus feltámadása. A bibliában sem szerepel Jézus születésének pontos időpontja. Az ortodox egyház január 6-án ünnepeli karácsonyt, feltehetően ez a dátum áll közelebb Jézus születésnapjához. December 24-én illetve 25-én a Juvenáliát tartották.

A változást I. Gyula pápa hozta, aki december 25-ét nyilvánította Jézus születésnapjává. A mai napig nem teljesen világos, miért döntött így, de a történészek szerint a pápa a Megváltó születési időpontjának előrehozatalával abban bízott, hogy az emberek a keresztény ünnepet részesítik előnyben a pogány ünnepekkel szemben.

Karácsonyfa

Karácsony betiltása

432-re a karácsony már Egyiptomba is eljutott, a középkorban már világszerte ünnepelt volt, ezáltal háttérbe szorultak a pogány ünnepek. Azóta Krisztus születését hivatalosan december 25-én illetve december 24-én este ünnepelik, míg január 6-a vízkereszt, avagy a háromkirályok ünnepe. Azonban nem minden uralkodó azonosult a karácsonnyal, sőt voltak olyanok is, akik megpróbálták eltörölni, és ez egyeseknek sikerült is.

Oliver Cromwell államférfi, az angol polgárháború parancsnoka és a fanatikus puritánok vezetője, aki az ír keresztények ellen harcolt, a 17. században betiltotta a karácsonyt. Ez az időszak szerencsére nem tartott sokáig. 15 évvel később, 1660-ban II. Károly trónra kerülésével a keresztények ismét ünnepelhették a Megváltó születését.

Az Egyesült Államokban is megtapasztalták a karácsony nélküli időszakot. 1620-ban az újonnan betelepített Amerikába ugyanis be sem hozták e ünnep hagyományát. Bostonban egy ideig törvény tiltotta a karácsonyt, mivel az amerikaiak nem voltak hajlandóak semmiféle brit hagyományt elfogadni, és az amerikai forradalom után is figyelmen kívül hagyták a karácsonyt. Hivatalos nemzeti ünnepé csak 1870. június 26-án vált.

Karácsonyi díszek

Karácsonyfa és ajándékosztogatás

A fenyőfa díszítése minden bizonnyal az egyik legnépszerűbb hagyomány, és nem csak a gyerekek, de a felnőttek is nagyon várják. Otthonaink egy év után ismét felragyognak. Akárcsak a karácsony ünnepének, a fadíszítésnek és az ajándékosztogatásnak is megvan a maga története. Sokak számára meglepő lehet, hogy a karácsonyfa eredete (ez a fogalom a 19. században vált honossá) a pogányok fák iránti imádatában keresendő. A keresztények átvették ezt a tradíciót, és eredetileg lombos fákat, különösen tölgyeket díszítettek. Szent Bonifác szerzetes a VII. században úgy döntött, hogy a tölgyfa helyett fenyőfát kell díszíteni, mivel annak csúcsa az égre mutat és alakja a szentháromság misztériumát szimbolizálja.

A karácsonyfa díszeket is a pogány díszek ihlették. Régebben a fákat főként fagyöngy díszítette, amelyről azt tartották, hogy csodatevő erővel rendelkezik. A karácsony elengedhetetlen részét képezi a fény, minden előtt a gyertyafény, ami Jézus Krisztust, a világ világosságát testesíti meg, illetve a pogány ünnep keretében a tüzet.

És honnan ered az ajándékozás hagyománya? Sajnos erre sem tudunk egyértelmű választ adni, de az biztos, hogy régebben még a legszegényebb családokban is osztogattak ajándékokat egymásnak a családtagok. Gáspár, Menyhért és Boldizsár is ajándékokat hoztak a kis Jézusnak, de a Szaturnália ünnepéhez is fűződik az ajándékozás hagyománya. Az ajándék tartalma elsősorban a vagyontól függött. Az ajándék lehetett papagáj, parfüm, játék, öltözék vagy akár halszálkából készült fogpiszkáló. Ma sem tudjuk elképzelni a karácsonyt ajándékok nélkül. A térségünkben a Jézuska hordja szét az ajándékokat, de sok országban az ajándékosztogatás a Télapó illetve Santa Claus feladata. Olaszországban a La Befana néven ismert boszorkány, Norvégiában és Svédországban pedig Julbukk, a mesebeli kecske hoz ajándékot a gyerekeknek.

Vianoce majú naozaj bohatú históriu, no jedno je isté. Sú to sviatky pokoja, mieru a pohody, ktoré oslavujeme v kruhu rodiny a najbližších. Prajeme vám prekrásne vianočné sviatky plné dobrého jedla a darčekov, ale najmä šťastia, zdravia a lásky.

A karácsonynak igazán gazdag története van, de egy biztos, a szeretet, béke és nyugalom ünnepe, amit szeretteink körében töltjük. Engedjék meg, hogy mi is boldogsággal, egészséggel és szeretettel teli karácsonyi ünnepeket kívánjunk.