Elsősegély a gyermekbőrnek

  Kategóriák: Gyermekeink egészsége,
7 perc
13. júl'17

A nyári időszakban minden oldalról a nap elleni védekezés fontosságát kiemelő információk áradata zúdul ránk. Ennek ellenére néha megesik, hogy csöppségünk a játékban elmerülve vagy a kirándulás során tovább tartó vagy intenzívebb napsugárzásnak van kitéve és bőre sérül. Mit tegyünk, ha gyermekünket napégés vagy napszúrás éri?

Az apróságok érzékeny bőre nagyobb odafigyelést igényel. Nyáron ez duplán érvényes. A 3 évnél fiatalabb gyerekek csak módjával tartózkodjanak illetve kerüljék a közvetlen napot. Az idősebb gyerekek esetében nem ajánlott 11 és 15 óra között a napon tartózkodni, mert ilyenkor az UV sugárzás a legerősebb. A szabadtéri időtöltés esetén rendszeresen, minden két órában illetve fürdés vagy törölközővel való szárítás után kenje be gyermeke bőrét magas, minimum 30+ faktorszámú védőkrémmel. Az első réteget legalább fél órával a napra menetel előtt vigye fel. Használjon parfüm és színezőanyag-mentes készítményeket, hogy elkerülje a bőrirritációt.

Gyerekek és napozás

Elsősegély napégés esetén

A napégés fájdalmas tud lenni. Fő oka a közvetlen nap hatására bekövetkezett bőr felső rétegének a gyulladása. A leégés általában 4-6 óra múlva jelentkezik fájdalommal, kipirosodással, enyhe duzzanattal, a bőr tapintásra melegebb, kisebb-nagyobb nedvedző hólyagocskák alakulhatnak ki rajta. Émelygés vagy láz is jelentkezhet. Ha a hólyagok kifakadnak, fennáll a fertőzés kockázata. A nyitott sebeket antibakteriális kenőcsökkel kezelje.

A sötét hajú felnőtt ember bőrének természetes nap elleni védelme 40 perc, míg a gyerekek bőré csak 5 percen át tud védekezni a tűző nap ellen.

Azonnali enyhülést hoz a hideg zuhany. Kezdje langyos vízzel, majd fokozatosan csökkentse a víz hőmérsékletét. A vízsugár az esetleges kórokozókat is lemossa a bőrről. Ne használjon szappant sem tusolót. A zuhanyt hideg borogatás kövesse, melyet 15 percenként cseréljen. Kipróbálhatja a házi módszerek egyikét is – a savanyított tej, joghurt vagy túró megnyugtattja az égett bőrt. A fájdalmas területekre tehet néhány karika burgonyát vagy uborkát. A lenmag főzet is enyhíti a fájdalmat – 1 liter vízhez 3 evőkanál lenmagot adunk, néhány percig főzzük, leszűrjük és lehűtjük. Az ebbe a főzetbe mártott törölközővel a fájdalmas területeket borogatjuk. Gyulladáscsökkentő hatással bírnak a kammilából, körömvirágból, mentából vagy tölgyfakéregből készült főzetek is.

Gyerekek és napozószer

Belsőleg gondoskodjon az elegendő mennyiségű folyadékpótlásról. Gyermekének hideg italt kínáljon, melynek fogyasztása kortyonként ajánlott. A leégett bőrt panthenol vagy aloe vera kivonatot tartalmazó készítményekkel kezelje. A fájdalom intezitása az első 6 – 48 órában a legnagyobb. Ebben az időszakban fejfájás is jelentkezhet, ezért csöppsége pihenjen és szükség esetén adjon neki paracetamol tartalmú gyógyszert.

Mikor forduljon orvoshoz?

Magas láz (5 évnél fiatalabb gyerekek esetében 37,5 °C feletti láz), hidegrázás, hányás esetén vagy ha a kifakadt hólyagokkal kapcsolatos szövődmények lépnek fel.

Elsősegély napszúrás és hőguta esetén

A napszúrás a közvetlen napon való tartózkodás után keletkezik és súlyos esetben hőgutához vezethet, amelynél a verejtékezés megszűnik. Ez az egészségi állapot a nagyon magas külső hőmérséklet és páratartalom következtében alakulhat ki, amikor a szervezet hőszabályozása összeomlik. Különösen legyen résen a trópusokban. A napszúrás vagy hőguta első tünete a szájszárazság. Ezenkívül jelentkezhet gyengeség, kábultság valamint gyors felületes lélegzés. Ezeket kíséri a magas pulzusszám, hányinger, súlyosabb esetekben izomgörcs.

Napégés gyerekeknél

A kis páciens feltétlenül hűvösebb, jól szellőzött helyiségben pihenjen, kortyonként iszogatva a hűvös folyadékot – ásványvizet, teát vagy ionos italt. A test hőmérsékletét a talpak és a tenyerek hideg vízzel való hűtésével illetve nedves lepedős borogatásával csökkenthetjük. A test hömérsékletét fokozatossan csökkentse, ne használjon lázcsillapító készítményeket. Ápolja a kipirosodott bőrfelületeket és néhány napon át kerülje a közvetlen napot.

Mikor forduljon orvoshoz?

Magas láz és kezdődő görcsök esetén keresse fel az orvost. Ha gyermeke eszméletét veszette, azonnal hívja a mentőket.

Elsősegély égések esetén

A gyermekkorban gyakran előforduló égési sérülések leginkább az 1-3 éves korosztályt veszélyeztetik. Elsősorban háztartási balesetekről van szó, de a gyerekek a kertben grillezés közben vagy a természetben gyakorolt kinti sütések során is megégethetik magukat. Míg a napégés házi módszerekkel is kezelhet, égési sérülés esetén orvosi ellátás szükséges amennyiben a sérült felület nagyobb mint az érintett személy tenyere.

Az elsőfokú égési sebeket a forró tárgyal való rövid ideig tartó érintkezés idézi elő. Az érintett terület kipirosodik, néha megduzzad és fájdalmas. A másodfokú égésnél a kipirosodás intenzívebb és hólyagok keletkeznek. A fájdalom is erősebb, mélyrehatóbb. A harmadfokú égési sérülés a legsúlyosabb és legmélyebb. Az égett bőr fehéres-szürkés és az idegvégződések károsodása következtében paradox módon fájdalmatlan vagy csak enyhén fájdalmas.

Az elsősegély alapja az égő ruha eloltása és a sérülést okozó tárgy eltávolítása. Az égett részről ne próbálja leszedni a ruhát és ha lehet, ne is érintse. A sérült területet hideg, folyó víz alatt hűtse (legalább 10 percen át illetve amíg nem enyhül a fájdalom) vagy mártsa tiszta hideg vízbe. A kifakadt hólyagokkal fedett nagyobb területet érintő égési sebeket óvatosan takarja le tiszta ruhával és minél gyorsabban keresse fel az orvosi segítséget. Ne tegyen a sebekre semmilyen készítményeket (olajat, kenőcsöket, krémeket), fertőzés megelőzése érdekében ne szúrja ki a kialakult hólyagokat. Az elsőfokú égésnél elég a sebet steril anyaggal lefedni, ne használjon sebtapaszt sem vattát. Kiterjedtebb égések esetén feltétlenül forduljon orvoshoz. Ha a gyermek sokkos állapotba kerül, teremtse meg neki a nyugodt környezetet, tartsa stabilan testhőmérsékletét és gondoskodjon a megfelelő folyadékpótlásról.

Égési sérülések gyerekeknél

Mikor forduljon orvoshoz?

Két évnél fiatalabb gyerkőcök esetében minden esetben keresse fel az orvost függetlenül az égés kiterjedésétől. Idősebb gyermekeknél az arc, végtagok, fartájék vagy nemi szervek égési sérülése igényel orvosi ellátást. Az egyéb testrészek másod- és harmadfokú égéseinél rögtön forduljon orvoshoz.

Jobb a megelőzés

Természetesen mindig jobb a bajt elkerülni, mint kezelni. A nyári időszakban ügyeljen arra, hogy csöppsége feje fedve legyen, megfelelő ruhát viseljen és bőrét rendszeresen ápolja védőkrémmel. Az égési sérülések több mint fele megelőzhető. Gondolkodjon előre és háztartását alakítsa és biztosítsa be úgy, hogy a kisgyerek ne férjen hozzá a forró berendezésekhez vagy folyadékokhoz.