Meleg, forró, éget: A napsugárzás veszélyei

  Kategóriák: Gyermekeink egészsége,
5 perc
01. aug'23

Egész évben várjuk a nyarat. A meleg nyári napokat általában a kertekben, hegyekben, medencék mellett vagy a tengerparton töltjük. A napsugarak hatására csokibarnák leszünk, és szervezetünk D-vitamin tartalékait is pótoljuk. De a napfénynek van árnyékos oldala is - leégett bőrt, átsírt éjszakák. Szerencsére ezek néhány egyszerű praktikával elkerülhetők.

Az ózonréteg, amely véd minket a káros ultraibolya sugárzástól, folyamatosan vékonyodik. Ez a gyakorlatban növeli a melanóma, a bőrrák egyik agresszív formájának kialakulásának kockázatát. A bőr testünk legnagyobb szerve, melynek védelmét már gyermekkorban el kell kezdeni. Az UV sugarak három csoportba oszthatók:

  • az UVC sugarak hullámhossza a legrövidebb, ezek a sugarak nem érintik a föld felszínét;
  • az UVB sugarak hullámhossza a közép tartományba tartozik. Ezek a sugarak felelőssek a tartós barnulásért, bőr felső rétegének pigmentációjáért, de a bőrrákért is;
  • az UVA sugarak hullámhossza a legrövidebb és a bőr idő előtti öregedését okozzák.

Az UV sugárzás intenzitása többek között az évszaktól, a földrajzi szélességtől valamint a tengerszint feletti magasságtól függ. Szerepet játszik a hó és a víz is, amelyek visszaverik a nap sugarait. Értelemszerűen az UV sugárzás a nyári hónapokban a legerősebb, ezért ebben az időszakban nagyobb figyelmet kell fordítanunk bőrünk védelmére.

Pólóban a tengerbe

A gyerekek bőre sokkal érzékenyebb és finomabb, mint a felnőtteké. Ez elsősorban, de nem kizárólag, a 0-6 hónapos csecsemőkre vonatkozik. Az ő esetükben ajánlott kerülni az intenzív és közvetlen napfényt, főleg 11 és 15 óra között. Ez az időtartam persze attól is függ, melyik régióban, országban nyaralunk. A mostani szélsőségesen magas hőmérséklet esetében nem ajánlott délután öt óráig a napon tartózkodni a babával. A forró nap nem csak a babák, de a felnőttek számára is veszélyes. A csecsemők fél éves korig ráadásul nem képesek hatékonyan szabályozni a testhőmérsékletüket, így a nagy melegben könnyen túlhevül testük.

Nyáron fontos a megfelelő ruha kiválasztása, amely szellős, természetes anyagból, ideális esetben lenből vagy 100% pamutból készült. Ha gyerkőce vízben van, viseljen pólót, amely védi a kicsi hátát, mellkasát, vállát a leégéstől. Ügyeljen arra, hogy gyermeke viseljen kalapot vagy kendőt. Ma már elérhetők az UV szűrővel ellátott ruhadarabok, ezek a tengerparti nyaralás során nagyon jól jönnek. Akár a kertben töltik a gyerekek a nap nagy részét, akár a vízparton, fontolja meg a gyerek sátor vásárlását. A legnagyobb forróságban egy egyszerű teepee is kellemes árnyékot és védelmet nyújt.

Napvédelem sátor

Fotó forrás: Freepik

Mindig legyen kéznél naptej

A gyerekek általában teljesen elmerülnek a játékban, és nem foglalkoznak a napvédelemmel. Ez a szülő feladata, viszont felvinni egy elfoglalt gyerkőcre a naptejet néha kihívás. Ne becsülje alá a megfelelő krém kiválasztását, a gyerekek megérdemlik a száz százalékos védelmet. Válasszon minőségi és legalább SPF 50+ faktor számú naptejet. Mint minden kozmetikumban, a naptejekben is lehetnek allergiát vagy bőrreakciót előidéző összetevők. Amennyiben a felvitelüket követően nem keletkezik bőrpír, égető, viszkető érzés, akkor nyugodt lehet. Vásárlás előtt mégis ajánlott elolvasni a naptej összetételét, és kerülni azokat a készítményeket, amelyekben a következő vegyi anyagok találhatók:

  • 4-Methylbenzylidene Camphor
  • BHT
  • Cyclopentasiloxane
  • DEP (Diethylphthalate)
  • Diazolidinyl-Urea
  • Isoamyl p-Methoxycinnamate
  • Polyacrylate-3
  • Polyester-5
  • Triethanolamine

Vannak édesanyák akik a természetes alternatívákat részesítik előnyben különböző olajok formájában. A legmagasabb UV-védelmet a málna- és a répaolaj biztosítja. De a legjobb védelem érdekében a hagyományos naptej után nyúljon. Ezek a drogériákban, gyógyszertárakban különféle márkanevek alatt vannak forgalmazva, és sok közülük hipoallergén. Ráadásul független szervezetek által teszteltek. Ajánlott ezeknek a teszteknek az eredményeit áttanulmányozni mielőtt a babának naptejet választunk, főleg ha a baba bőre érzékeny.

A napvédő krémet legalább fél órával azelőtt kell felkenni, mielőtt kimennénk a napra. A krémet mosás vagy törülköző használat után ismét vigye fel a napfénynek kitett bőrfelületre. Két alkalmazás között ne teljen el két óránál hosszabb idő.

Napvédelem kislány

Fotó forrás: Freepik

Védje a szemét is

Az UV-sugárzás nem csak a bőrre, de a szemre is veszélyes. Kötőhártya-gyulladást okozhat, sőt elősegíti a szürke hályog kialakulását is. A védelem érdekében viseljen napszemüveget és védje gyermeke látását is. A Beaba napszemüvegek látszerészekkel, szemorvosokkal, sőt kiropraktőrökkel együttműködve voltak megtervezve úgy, hogy az első napoktól kezdve maximális védelmet nyújtson a legkisebbek számára.

Elsősegély napégés esetén

Azonnali enyhülést hoz a hideg zuhany. Kezdje langyos vízzel, majd fokozatosan csökkentse a víz hőmérsékletét. A kicsit ne törölje, csak fektesse egy lepedőre, és hagyja természetes módon megszáradni. Készüljön fel arra, hogy a gyermek belázasodhat. Ilyenkor csökkentse a test hőmérsékletét, szükség esetén lázcsillapítók segítségével.

Kipróbálhatja a házi módszerek egyikét is – a savanyított tej, joghurt vagy túró megnyugtatja az égett bőrt. Szintén a hatékony szerek közé tartozik a pantoténsav avagy panthenol, amely könnyen felszívódik a bőrbe. Felhólyagosodás esetén inkább ne tegyen a bőrre semmit, így megelőzi a fertőzést. Nyűgös, sírós babával a legjobb kezelés érdekében keresse fel az orvost.