Hogyan kerüljük el a gyes-szindrómát?

  Kategóriák: Fitt édesanya,
4 perc
23. okt'16

A szülői feladatok sok energiát igényelnek. A kisbaba születése után és az új rendszer rögzítése után az új családtaggal számos nő keres teret az önmegvalósításra. Itt lehet szó sportról, nyelvek tanulásáról vagy kézügyeskedő tevékenységekről. A gyessel a nő (munkás) élete sem végződik. Hagyjon időt magára is, így elkerüli a gyes-szindróma.

Számos anya fél, hogy a szülési szabadságra vagy gyesre sok munkáltató úgy tekint, mintha semmit sem csináltak volna és professzionális szempontból stagnáltak volna. Az igazság viszont az, hogy nem létezik jobb time manager, mint több gyermek édesanyja, aki rendben tudja tartani a háztartást, hordani a gyerekeket szakkörökre és mindemellett talál időt magára is. Ha vágyik az önmegvalósításra gyes alatt, akkor fektessen saját magára is időt, így a következő munkáltatójánál számos jó pontot szerezhet.

Pszichológusok elismerik, hogy nők a gyes alatt hasonló stresszt élnek át, mint a kaszkadőrök és légiforgalmi irányítók munkájuk során.

Önnél is jelentkezett a gyes-szindróma?

A pszichológusok hívják gyes-szindrómának. A nők elfeledkeznek magukról közben, a saját szükségleteikre, nem kívánnak maguknak elég nyugalmat és nem gondoskodnak a kinézetükről úgy, mint azelőtt. A szociális izolációval kezdődik – az anya naphosszakat van otthon a csöppséggel, szókincse redukálódik és korlátozódik a gyerekkel való kommunikációra. Ha kimegy az utcára, kellemetlen helyzetekbe kerül. Ha nincs autója, idegen emberek segítségére szorul tömegközlekedési eszközzel való utazás során. Hogyan lehet elkerülni ezt a szindrómát? Adjon magának pár óra időt hetente és tanuljon meg egoistának lenni. Mert csak az igazán elégedett anyukának lehetnek elégedett gyermekei.

Gyes-szindróma

Tökéletes idő saját projektekre

A gyes az az időszak, amikor a nő megvalósíthatja magát olyan területeken, amibe eddig nem mert belevágni. Vagy saját projektet is kigondolhatnak. Hasonlóan, mint Klaudia, a kis Ágnes anyukája, aki a kreatív alkotásban találta meg önmagát: „Eleinte a szülési szabadság minden pillanatát élveztem. Új érzések, új tapasztalatok, új gondok... Később a napok eggyé váltak és egy nagy sztereotípia lett belőle.“

Annak ellenére, hogy az anyaság feltöltötte őt, érezte, hogy tovább kell lépnie és a szabadidejét fel kell használni: „A lányom körülbelül 1 éves volt, mikor az első albumom készítésébe fogtam bele. Egy nap teljesen véletlenül rátaláltam a scrapbooking technikára, és ahogyan többet olvastam róla, láttam a szép remekműveket, biztos lettem magamban. Ez az, amit szeretnék csinálni!“

Klaudia az új hobbiját csak néha tudta űzni, de végül kitalálta a rendszert, amikor több időt tudott a hobbijának szentelni. Holott a lánya egyre több figyelmet igényelt, nem hagyta abba a handmade foglalkozásokat, hanem éppen ellenkezőleg. „A csodás férjemnek köszönhetően, aki rengeteget segít, most azt csinálhatom, amit szeretek, és ami feltölt. Egyik az anyaság a másik pedig a handmade termékeim, amik iránt állandó az érdeklődés.“ hozzátette.

Kézműveksedés gyes alatt

Vállalkozás gyes alatt

Néhány anyuka a gyes szülési szabadság után visszamegy az eredeti munkahelyére, mint lelőtt manager. Mások viszont otthagyják a munkahelyüket és elkezdenek vállalkozni. A gyes időszaka remek idő a vállalkozás elindítására. A nehéz időszakot túlvészeli, ha a gyermek nevelését megossza a partnerével. A közösségünkben az a dogma uralkodik, hogy a gyermeket csak az anya nevelheti. Ugyanúgy, ahogy létezik anyai ösztön, ugyanúgy beszélhetünk apai ösztönről is. Ne féljen bekapcsolni a férfit a gyermek nevelésébe!

Hogyan kerüljük el a gyes-szindrómát:

  • tartsa a kapcsolatot a barátokkal,
  • ne áldozza fel az alvást a tökéletes háztartás érdekében,
  • találjon időt a pihenésre, legyen szó kozmetikáról, fodrászról vagy kávéról a barátokkal (gyerekek nélkül),
  • kapcsolja be a gyermek nevelésébe a partnerét is,
  • legyen önkéntes és szerezzen tapasztalatot olyan területen, amit még eddig nem próbált ki,
  • találjon oktató tevékenységeket online, így tanulhat idegen nyelvet vagy a grafika alapjait,
  • találjon ki saját projektet – ha mindig videókat szeretett volna forgatni a főzésről vagy handmade dolgokat készíteni, akkor itt az ideális idő,
  • járjon el gyes központokba, számos oktató kurzust tartanak.