Bonding – varázslatos pillanat szülés után

  Kategóriák: Terhesség,
4 perc
18. szept'16

Azt mondják, nem létezik két egyforma születés. Minden nő más, míg az egyik nem tud odaérni a szülőszobába, a másik szenved a hosszú és fárasztó szülés folyamata közben. A szülőanyák azonban megegyeznek valamiben – elég az első kapcsolat újszülöttükkel és az éppen végrehajtott szülés már csak a múlt emlékévé válik. A pillanat, mikor először érintik meg gyermeküket, felejthetetlen minden anya számára.

Bonding

A kisbaba a pocakra való

A bonding egy fogalom, ami erős érzelmi köteléket jelent az anya és a gyermek között, ami azonnal a születés után alakul ki. Ennek a kötelék kialakulásának az alapja a gyermek ráhelyezése a szülőanya testére (hasára) rögtön szülés után.

Tulajdonképpen a kapcsolat folytatásáról van szó, ami a gyermek és az anya között volt a terhesség alatt. A gyermek ki van szakítva az ő természetes környezetéből és éppen ezért az anya az egyetlen kapocs azzal a környezettel, melyben eddig élt. Ismeri az illatát, hangját és a szívverését is.

A kötődés vagy a bonding teóriája a hetvenes évek végén alakult ki és terjedéséről Marshall H. Klaus és John H. Kennell orvosok gondoskodtak. Mindketten állították, hogy az első percek, órák a szülés után kulcsfontosságúak a kapcsolatteremtés szemszögéből az anya és a gyerek között. Az állatbirodalommal inspirálódtak, ahol a nőstény eltaszítja a kicsinyét, ha nem volt lehetővé téve a kapcsolat vele. A személyes kapcsolatok bonyolultabbak és a bonding elutasítása nem vezet a gyerek eltaszításához. Azonban több megállapítás létezik, hogy éppen a bondingnak van sok pozitív hatása az anyára és a gyermekre.

A bonding előnyei

A kisbabák, akik az anyára voltak helyezve ún. bőr a bőrön, sokkal kevesebb stresszt élnek át a „születésből“ és kevesebbet sírnak. Az ő élet funkcióik, mint a hőmérséklet, a szívverés, légzés vagy az alvási ciklusok szabályozása stabilabb.

Az anya mellbimbójának az illata a gyereket a magzatvízre emlékezteti. Ugyanazt az illatot érzik a magzatvízből a kezecskéiben, amit szagolgat és ösztönösen nyalogat. Ha a gyerek elég hosszú ideig fekszik az anya testén (minimum egy óra ajánlott), gyakrabban éri el az ún. mellhez kúszást, ami azt jelenti, hogy a kisbaba (az illatnak köszönhetően) egyedül találja meg az utat a mellbimbóhoz és mindenféle segítség nélkül kezd el szopni.

A bonding előnyei az anyánál is észrevehetők. Nők, akiknél a bonding lehetővé lett téve, az anyaság első hónapjait könnyebben bírták és kevesebbet szenvedtek a szülés utáni depresszióban. Nagy előnye van a szoptatás beindulásának hatására és ez az oxitocin hormonnak köszönhetően. Éppen a bonding támogatja ennek a hormonnak a kialakulását, ami szükséges a méh regenerációjához és a vérzés szabályozásához a szülés után.

Mikor a bonding nem lehetséges

Amíg a külföldi szülészeti klinikákon az újszülött hozzátétele az anyához bőr a bőrön módszerrel teljesen természetes, a magyar szülészeteknél ez nem mindennapi gyakorlat. Kérdezzék meg az Önök szülészetén, hogy mik a lehetőségek, esetleg keressék meg a szülészeteket Baby friendly hospital címmel.

Néha nem lehetséges a bonding a gyerek vagy az anya egészségi problémái miatt. Ennek oka lehet a császármetszéssel való szülés is.

Ha nem volt lehetővé téve a bonding, ne essenek kétségbe. A szülészet elhagyása után legyenek minél többet a babákkal. Tegyék ő test a testre, dédelgesse őt és próbálják ki a közös alvást. Az erős érzelmi kapcsolat kialakulásához a gyerekkel hónapokra, sőt évekre van szükség. Pszichológusok ajánlják, hogy a gyerekeket szeretettel és elég figyelemmel lássuk el.