Mikor ajánlott kilyukasztani a baba fülét?

Ez a kérdés az embereket két csoportra osztja meg. Az egyik oldalon állnak azok, akik még a szülészeten vagy röviden a szülés után kilyukasztatják csöppségük fülét, a másik csoportot azok alkotják, akik ellenzik e műveletet és megvannak győződve arról, hogy a baba fülébe dísz nem való és a füllyukasztás csak stresszt és fájdalmat okoz. Mindkét tábornak bizonyos mértékig igaza van, de mindkét esetben megfontolandók az ezzel járó előnyök és hátrányok.

Tévedés azt hinni, hogy az első hetekben véghezvitt füllyukasztás nem fájdalmas a babának. Csak annyiból jobb, hogy a pici a kellemetlen eseményt gyorsabban elfelejti, mivel a memóriája még nem annyira fejlett. Mindemellett az újszülöttek motorikus képességei sincsenek még teljesen kifejlődve, így a gyógyulási időszakban nem tudják a fülbevalót kiszedni és a sebet megsérteni.

Baba füle részlet

Belövés vagy hagyományos lyukasztás?

A füllyukasztás kétféle módon történhet – belövéssel vagy hagyományos lyukasztással. A belövésnél legyen a baba minimum 3 hónap idős, amikor már túl van az első oltáson. Ezzel a gyermekorvosok is egyetértenek a hagyományos füllyukasztás esetében is, mivel olyankor már a gyerekek immunrendszere és a bőr védőpajzsa feljettebb.

Fülbelövés esetén kizárólag sebészeti acélból készült fülbevalók használatosak, melyeket közvetlenül a kozmetikai szalonban vásárolhatja meg. A fülbevalók steril csomagolásban vannak és a velük való manipuláció során egészségügyi kesztyűket kell viselni.  

A belövés előnye, hogy sokkal kisebb fájdalommal jár, gyorsabb, effektívebb és vérmentes. Általában gyorsan és gyulladás nélkül gyógyul.  

Ha a hagyományos füllyukasztás mellett dönt, például még a szülészeten, ajánlatos arany fülbevalót választani. Az orvosok kifejezetten óvnak attól, hogy már használt fülbevalót adjon a babának, még ha azt csak a baba nővére viselte is. Nem elég az sem, ha a fülbevaló 24-48 órás alkoholos fertőtlenítésen esett át, ami az első fülbevalóknál minden esetben indokolt.

Ha az arany fülbevaló helyett a bábának inkább lágyabb hatást keltő sebészeti acélból készült fülbevalót szeretne adni, a seb begyógyulását követően nyugodtan megteheti.

A fül tűvel (kanüllel) való kilyukasztása fájdalmasabb, de ha szakember végzi, gyors és kibírható művelet. Fontos, hogy megfelelő orvosnál vagy megbízható szalonban végeztessük.  

A füllyukasztást manapság némely ékszerboltok is kínálják. Az eljárás során fontos a gyermek fejének fixálása úgy, hogy az nem mozogjon az eljárás közben és ne sérüljenek a fül legérzékenyebb pontjai.

Várjon, amíg a lyuk kialakítása után a tűn keresztül vér folyik. Ezt követően a tűt ki kell venni és a lyukba helyezni a fülbevalót. Ez a folyamat az előről beillesztendő fülbevalóknál érvényes. Ha szeretné csöppségénél enyhíteni a fájdalmat, a hátulról behelyezendő fülbevaló típusokat válassza, amelyeket a tű kihúzásával egyidejűleg kell a fülbe helyezni.

Füllyukasztás

Hogyan ápoljuk a kilyukasztott fülecskéket?

A gyerekek hajlamosak a lyukasztás után a fülecskéket tapogatni, ami növeli a fertőzés kockázatát. Minimum 2-4-szer naponta fertőtlenítőszerrel, például 60% szeszzel, tisztogassuk meg a lyuk környékét. Ne nyomjuk a csöppség fülcimpáját, mert az ilyenkor nagyon érzékeny.

A gyógyulást követő 6-8 héten át ajánlatos a fülbevalót mindig hordani. A friss lyuk ugyanis gyorsan benőne. Ez alatt az idő alatt egyúttal a seb is teljesen begyógyul.  

Az első napokban figyelje a seb környékét nem kívánt reakció például kipirosodás után kutatva, ami gyulladásra figyelmeztet. Néha folyás vagy vérzés jelentkezhet. Kiütés formájában megnyilvánuló allergiás reakció esetén azonnal vegye ki a fülbevalót. Szövődmények esetén kérje ki a gyermekorvos tanácsát az esetleges helyi antibiotikumos kezeléssel vagy a seb helyes ápolásával kapcsolatban. A füllyukasztás után fontos betartani néhány szabályt:

  • Ügyeljen a higiéniára a fül ápolása során – mindennek az alapja a tiszta kéz.
  • Fürdetés alatt fontos a kilyukasztott környék védelme – óvja a sebet a víztől, sampontól vagy szappantól.
  • Tisztítás után alaposan szárítsa meg a seb helyét.
  • Némely gyerekorvos szerint hasznos a fülbevalón néha-néha fordítani, főleg ha az belövéssel volt behelyezve. Kampós fülbevalók esetében mozgassuk őket előre-hátra.

Baba fülbevalóval

Melyik fülbevaló a megfelelő?

Allergiás reakcióra akkor kell számítáni, ha a fülbevaló anyaga nem megfelelő. Teljesen alkalmatlan az olcsó bizsu ékszer. Ideális a 14- vagy 18-karátos arany vagy az ezüstös megjelenésű antiallergén sebészeti acél. Alternatív megoldás a 24-karátos arannyal vagy paládiummal bevont speciális fém.

Néhany csöppségnél alerrgiás reakciót válthat ki a nemes fémmel való érintkezés is, hiszen az arany is nyomokban tartalmazhat nikkelt, krómot vagy kobaltot. Kiütések esetén ajánlatos megfontolni a fülbevalók viselését. Jelenlétük ugyanis fémallergiára utal, ezért ebben az esetben inkább keresse fel gyermekorvosát vagy az allergológust.

Újdonság és megfelelő alternatíva az allergiás gyermekek számára a bioműanyag. Egyetlen hátránya, hogy nem állandó és négy hetenként cserélni kell.  

A zár típusai szerint a fülbevalók lehetnek csavarosak vagy patentosak. A csavaros fülbevalók hátsó részén egyúttal egy műanyag kis lemez található, amely biztosítja, hogy a fém kis csavar nem nyomja a fület. Gyerekek számára inkább kisebb, sima felületű fülbevalókat válasszon, amelyek nem akadnak be a ruhába ruhaváltás közben.   

Mennyibe kerül?

A hagyományos füllyukasztás általában olcsóbb a belövésnél, az árak 3 500 Ft körül mozognak. Vannak gyermekorvosok, akik a rendelőben ingyen lyukaszták ki a fülecskéket. Ha a belövés mellett dönt, 3000 – 6000 Ft-ot készítsen. Az ár általában magában foglalja a sebészeti acélból készült fülbevalót. Akárhogy is dönt, első helyen mindig a baba kényelme áll.