Mikor kezdjük a hozzátáplálást?

6 perc
31. jan'17

Az anyatej teljes mértékben biztosítja a baba tápanyagszükségleteit és egészséges fejlődését. Ám a baba első éveben a szilárd táplálék bevezetésére is szükség van. Mikor jött el az ideje a hozzátáplálásnak és milyen finomságokat készíthetünk az apróságoknak, arról többet cikkünkből tudhat meg.

Mikor van itt a helyes idő?

A szoptatott gyerekek hozzátáplálását hat hónapos koruktól ajánlott megkezdeni. A nem szoptatott csöppségek már korábban, úgy a negyedik-ötödik hónapban kezdhetik kóstolgatni a bébiételeket. A hozzátáplálás nem jelenti azt, hogy elhagyjuk a szoptatást vagy a tápszert. Éppen ellenkezőleg. A hozzátáplálás során a baba új ízekkel és a szilárd ételekkel ismerkedik.

A hatodik hónapban elkezdett hozzátáplálás bizonyos módon praktikus is, hiszen ebben a korban a babán már képesek ülő helyzetben is megtartani testüket, tehát etetésük egyszerűbb és csökkenti az esetleges félrenyelés veszélyét. A fiatalabb csecsemőket félfekvő helyzetben etetjük.

Hat hónapos korban már általában a fogzási időszak is elkezdődött. Ezzel együtt nő a nyáltermelés, mely hozzájárul a táplálék alaposabb megemésztéséhez.

Ahhoz, hogy elkezdjük bevezetni a különböző bébiételeket szükséges, hogy a baba képes legyen enni a kiskanálból és ne csak a folyékony, de a szilárd táplálékot is le tudja nyelni. Hat hónapos korban ezzel a csecsemők többsége már megbirkózik és az emésztőrendszerük is elegendően kifejlett.

Zoldseges bebietelek

Kezdjük a zöldséggel!

Előnyösebb zöldséges bébietelekkel kezdeni és később bevezetni a gyümölcsöt. Ennek oka egyszerű. A pici babák az anyatej édes ízehez vannak szokva és ezért az édes ízeket részesítik előnyben. Ha az édes gyümölccsel kezdenénk a hozzátáplálást, később problémás lehet más ízek bevezetése. A hozzátáplálást ezért ízletes és könnyen emészthető zöldséggek kezdjük.

A zöldségeket fokozatosan vezessük be a baba étrendjébe. Egy fajta zöldségből készült étellel kezdjük. Lehet az sárgarépa, tök, fiatal borsó, cukkini vagy burgonya. Ha ezekhez az ízekhez a csöppség már hozzászokott, jöhet a brokkoli, a karfiol és a fehérrépa. A későbbiek folyamán az egyes zöldségeket szabadon kombinálhatjuk.

A gyümölcsöt röviden a zöldség után iktassuk be az étrendbe. Ideális választás a helyi, nem permetezett gyümölcs. Lehet az reszelt alma, körte, őszi barack, szilva vagy lehámozott sárga barack. Bébiételnek a szétnyomott banán is alkalmas. Kerüljük a potenciálisan allergén gyümölcsöket, ezért az epret, kiwit vagy citrusokat ilyenkor még jobb kerülni.  

Házi bébiétel sárgarépából

recept hazi bebietel repabol

A répát puhára főzzük, majd szétnyomjuk. Egy kis tálba öntsünk keveset a főzővízből. A püré sűrűségét a baba korához módosítjuk. A legkisebbeknek legyen inkabb folyékonyabb, az idősebbeknek lehet sűrűbb. Ha párán készíti a répát, használjon forralt vizet. Elejével a pürét tejjel is higíthatjuk.

Ismerkedünk a hús és a tojás ízével

A húst a hozzátáplálás kezdetétől számított 3-4 hét után kezdjük bevezetni. A gyerekorvosok elsőnek a baromfit és a nyúlhúst ajánlják, később jöhet a borjúhús, majd a húsok egyéb fajtái. Körülbelül ebben az időszakban vezethetjük be a zöldséges pürékbe a leaprózott keményre főzött tojássárgáját.

Házi bébiétel hússal

A recept ismét nagyon egyszerű. A húst puhára főzzük, hozzátesszük a zöldséget és tovább főzzük, amíg az összes hozzávaló puha lesz. A húst apró kockákra metéljük (vagy szétmixeljük) és összekeverjük a villával szétnyomkodott zöldséggel. A pürét ismét a leveslével higíthatssuk.

Bebietelek

A gabona kásákkal várjunk

A kásákat általában harmadikként szoktuk beiktatni a babák étrendjébe. Választhatunk az üzletekben lévő gazdag kínálatból vagy a kását elkészíthetjük otthon. Biztosan sejtik már, melyik az egészségesebb változat. A boltokban kapható kásák gyakran laktózt tartalmaznak és az allergia veszély miatt nem éppen a legalkalmasabbak a babák számára.  

Ha a hozzátáplálást egyből üzleti kásákkal kezdi, annak a veszélynek teszi ki magát, hogy a csemetéje elutasítja a gyümölcsök és zöldségek teremészetes ízét. A kásák ugyanis gyakran ízesítettek és édesítettek. Az egy évesnél kisebb gyermekek számára a rizskása, hajdina- vagy kukoricakása a legideálisabb.

A tejtermékekkel bánjunk óvatosan

A tehéntej nem alkalmas a csecsemők számára. Egy éves korig nem ajánlott a tej mint ital bevezetése. Ugyanez érvényes a túróra, sajtokra és túró alapú tejes desszertekre. A joghurtot viszont már 7-8 hónapos korban beiktathatjuk, de csak akkor, ha gyermeke már megismerkedett a zöldséges, húsos ételekkel valamint a gabonakásákkal. Ha mégis a joghurt mellett dönt, válassza a natúr fajtát. Nem ajánlott a zsírmentes valamint a mesterséges aromákat tartalmazó és a csoki ízesítésű joghurtok alkalmazása. A joghurtot inkább gyümölccsel ízesítse.

Mielőtt elkezdjük a hozzátáplálást

  • A hozzátáplálást a szoptatás illetve a tápszer alkalmazása mellett kezdjük el.
  • Eleinte a gyerekeknek csak néhány kanál bébiételt kínáljunk naponta.
  • A hozzátáplálást zöldségekkel kezjdük, később vezessük be a gyümölcsöt, húst és végül a gabona kásákat.
  • A zöldséget vízben vagy párán főzzük meg.
  • A megfőzött zöldséget vagy gyümölcsöt nemixeljük, csak villával nyomjuk szét. Így a gyerkőc hamarább hozzászokik a szilárd ételekhez.
  • Az ételt ne sózzuk! A só leterheli a baba szervezetét.
  • A felnőtt ételeknek nincs helye a gyerektányéron. Túlságosan megterhelik a pici baba emésztőrendszerét.