Nyaralási útmutató: elsősegély napszúráskor

  Kategóriák: Gyermekeink egészsége,
4 perc
16. aug'18

Nyári ruha, fürdőruci, törölkozők, plédek, napozókrém – csip-csup összedobjuk a legszükségesebbeket és elindulunk nyaralni. A rohanás közben néha megfeledkezhet az alapvető gyógyszerekről, amelyek segíthetnek az akut helyzetekben. De nem kell aggódni, más módszerekkel is kezelhető a napszúrás.

Annak ellenére, hogy már augusztus felét írjuk, a szabadságokszezon még mindig zajlik. Függetlenül attól, hogy a nyár közepén vagy szeptemberben mennek üdülni, a napocska sugarai ellen védekezni javallott. A napszúrás nem az egyetlen veszély, amely leselkedik ránk a strandon. Összegyűjtöttünk néhány hasznos tanácsot, melyek segítségével minden vakáció biztonságos és szórakoztató lesz.

Legnagyobb mumus a napszúrás

A nyári szabadságok legnagyobb mumusa a napszúrás, amely nem csak a víznél, de a forró városban is utolérhet. Megelőzésként gyermeke viseljen napszemüveget, kalapot vagy sildes sapkát valamint szellős, természetes anyagokból készült ruhát. Bőrét védje magas faktorú napozókrémmel és gondoskodjon a megfelelő folyadékpótlásról. Folyadék alatt tiszta vizet, szénsavmentes ásványi vizeket és édesítetlen gyógynövényteákat értünk.

Az ajánlott napi folyadékbevitel újszülötteknél 50-75 ml/kg testsúlyra, csecsemőknél 100-140 ml/kg testsúlyra, 1-3 éves gyerekeknél 80-120 ml/kg testsúlyra. Figyelembe kell tartani, hogy napos, meleg időben akár két-háromszorosára is megnőhet a szervezet folyadékigénye.

Ismerje fel a tüneteket

A napszúrás felismerése egyáltalán nem nehéz, a probléma inkább abban rejlik, hogy a szülők a tüneteket a fürdés és játék okozta fáradságnak tulajdonítják. A napszúrás leggyakoribb szimptómái között a fejfájás, magas testhőmérséklet (akár 41 °C), hányinger és hányás dominál. A gyermek zavart lehet, nem izzad, pulzusa gyors, bőre száraz. A látszólág jelentéktelen tünetekre is legyen figyelmes és azonnal intézkedjen. Az enyhe napszúrás is veszélyeztetheti gyermeke egészségét.

Nyári szabadság

Elsősegély napszúráskor

Ha gyermekén észereveszi a napszúrás tüneteit, ne essen pánikba, de cselekedjen gyorsan. Helyezze gyermekét hűvösebb, csendes helyre, ideális esetben árnyékba vagy klimatizált hotelszobába. A legfontosabb teendő a test hűtése – hideg folyadékkal és borogatással. Ebben az esetben a ventilátor is segíthet, de ügyeljen arra, hogy a szele csak enyhe legyen. Ventilátor hiányában használhat legyezőt is. Egy törölközőbe csomagoljon jeget és óvatosan tegye a gyermek nyakára és ágyékára. Takarja be nedves fürdőlepedővel és hideg víz formájában pótolja a folyadékot. Ezek után keressen fel egy orvost, így elkerülheti a komolyabb szövődményeket esetleg az eszmélet elvesztését.

Csábít a víz, de...

...nem mindig biztonságos. A tenger, tavak vagy medence vize nagyon csalogató, de nem kell mindenáron a gyereknek belemennie. A turisztikai desztinációkban általában garantált a biztonságosság, más a helyzet a tavaknál, strandoknál. A medencék szinte édenkertnek minősülnek különböző baktériumok és vírusok számára annak ellenére is, hogy a víz klórozott és rendszeresen cserélve van. A strandok zuhanyzóiban is veszélyek leselkednek a legkisebbekre, ezért viseljenek kényelmes strandpapucsot.

A természetes tavakban cianobaktériumokkal jöhetnek csemetéink kontaktusba. Ez a baktériumtörzs nem csak bőrproblémákat, de kötőhártyagyulladást, légzési és gyomorproblémákat is okozhat, ezért nyáron gyerekekkel inkább az ellenőrzött strandokat látogasság és kerüljék azokat a helyeket, ahol csak saját felelősségre lubickolhatnak. Ha csöppsége mégis megmártózik egy ilyen vízben, fürdés után okvetlen zuhanyozza le, fürdőruháját és öltözékét mossa ki és lábacskáit fertőtlenítő spray-vel ápolja.

Nyaralás gyerekekkel

A nyár elsősorban a szórakozásról szól, ezért jobb felkészülni, mint megijedni. Tegyen meg mindent azért, hogy a bajok elkerüljék és csak az nyári élvezet maradjon.