Vitaminpótlás télen: A gyümölcsszárítás előnyei

  Kategóriák: Gyermekeink egészsége,
6 perc
14. febr'24

Imádja a friss gyümölcsök és zöldségek ízét? A gyerekek a nyár folyamán elegendő vitaminhoz és ásványi anyaghoz jutnak, ám ezek bevitele az őszi-téli időszakban jelentősen csökken. Tudta, hogy a szárított élelmiszerek megőrzik tápanyagtartalmukat és ízükből sem veszítenek? Az élelmiszerszárítás előnyeiről a következő sorok árulnak el többet.

Az élelmiszerek szárítása népszerű módszere a gyümölcsök és zöldségek tartósításának. Egy saját szárítógép óriási előny, főleg ha sok olyan gyümölcs és zöldség van otthon, amit nem vagyunk képesek frissen felhasználni. Tudjon meg többet arról, mely ételek alkalmasak a szárításra és melyek nem, és hogyan kell tárolni a szárított élelmiszereket. Cikkünkben néhány egészséges nasi tippet is talál.

Milyen élelmiszereket száríthatunk?

A szárított élelmiszer gyors, és egészséges nassolnivaló. Jól kiegészíti a salátákat, zabkásákat, müslit, péksüteményeket, smoothiekat, de önmagában is fogyasztható. Szárító készülékben szinte bármit száríthatunk, nem csak gyümölcsöt.

A Beaba Dry'n'Snack élelmiszer- és gyümölcsszárító olyan fűszernövények szárítására alkalmas, mint a bazsalikom, levendula, menta, rozmaring, de szárított alma, eper, sárgabarack vagy banán készítésére is használható. Ha egészséges nassolnivalót szeretnénk, szárítsunk sárgarépát vagy kelkáposztalevelet. A készülék gomba, joghurt vagy bébiétel szárítását is lehetővé teszi, de vannak élelmiszerek, amiket nem ajánlott szárítani. Ilyen például az avokádó, a vaj, a tej, a tojás vagy a dió.

Aszalt gyümölcs alma

Vitaminokban nem lesz hiány

A szárított élelmiszerek megőrzik tápanyagtartalmukat, így azonos értékűek a friss élelmiszerekkel. A szárított almából tehát azonos mennyiségű energiát nyerünk, mint a friss almából, mert a szárítás során nem veszít fehérje-, zsír-, rost- és szénhidrát-tartalmából. A szárítás viszont azért is előnyös, hogy kisebb mennyiségű gyümölcsben magasabb a rosttartalom, ami hozzájárul az emésztőrendszer megfelelő működéséhez, támogatja az egészséges bélmozgást, és segít a székrekedés elleni küzdelemben.

Mivel az aszalt gyümölcsök és zöldségek tápanyagtartalma magasabb, így már kevesebb mennyiség is fedi a szervezet tápanyag-szükségleteit. A 2-5 éves gyermekek egészséges fejlődéséhez hozzávetőlegesen napi 15g rost ajánlott, az 5-11 évesek már 20g rostot fogyaszthatnak naponta. Ne feledje, hogy a szárított élelmiszerek semmiképpen nem helyettesítik a teljes értékű étrendet. A gyerekeknek változatos étrendre van szükségük ahhoz, hogy megfelelően növekedjenek és fejlődjenek.

Gyerekek és szárított élelmiszer: mivel kezdjük?

A hat hónapos, az anyatej mellett már szilárd táplálékot is fogyasztó csecsemőt időnkét megkínálhatjuk szárított gyümölccsel vagy zöldséggel. Az aszalt, szárított élelmiszerek azonban nem alkalmasak fő ételnek, inkább apró nasik, melyek kiegészítik az egészséges étrendet és szerepük van az egészséges étkezési szokások kialakításánál.

Az apróra vágott szárított almakarikák nem csak ízletesek, de eszegetésük közben a kisgyerek fejleszti a finommotorikát, gyakorolhatja a csipeszfogást és a szem-kéz koordinációt. Kerülje a kemény aszalt gyümölcsöket, mint amilyen a banán, ahol fennáll a fulladás veszélye. Inkább próbálja ki a szárított pürét, utazáshoz remek választás. Szükség esetén csak leönti vízzel, és kész is a finom laktató köret.

Tíz hónapos kor körül, amikor a gyerekek már „profik” az evésben, nagyobb gyümölcsdarabokkal is megkínálhatjuk őket. Fontos, hogy az aszalt gyümölcs puha legyen. A keményebb szárított gyümölcsöt négy éves kor után lehet kínálni.

A szárított élelmiszer, a zöldséget beleértve, egészséges nassolnivalóként tálalható a gyerekeknek egy éves kortól. Addig a csecsemő legjobb tápláléka az anyatej, 6 hónapos korig a kizárólagos szoptatás a legegészségesebb táplálási mód. A szárított rágcsálnivalók ebben a korban még nem helyettesítik a teljes értékű ételt. Egy évnél idősebb gyerekeknél már viszont egy étkezést helyettesíthetünk megfelelő adag szárított gyümölccsel vagy zöldséggel. De ne essünk túlzásba – gyerekek esetében az ajánlott napi aszalt gyümölcs adag maximum egy kis maréknyi mennyiség.

Gyümölcsbőr

Egészséges nassolnivalók

A Dry'n'Snack Beaba élelmiszer- és gyümölcsszárító használata nagyon egyszerű, hiszen maga az előkészítés csak az étel megmosásából és feldarabolásából áll. Az élelmiszer szárítása 35-80°C hőmérsékleten néhány órán át történik. Az eredmény egy egészséges nassolnivaló, amely mindig kéznél van. Íme néhány egészséges nasi tipp:

  • Almakarikák - az almát szeletekre vágjuk és citromlébe mártjuk, nehogy megbarnuljon. 60°C-on 8-12 órán át szárítjuk. Van kedve kísérletezni? Szórja meg az almát fahéjjal az extra ízért.
  • Édes eper - az epret félbevágjuk, és citromleves vízbe mártjuk. Tálcára rakjuk és 60°C-on 6-10 órán át szárítjuk. A szárított eper joghurtokba, gabonafélékbe és zabkásákba ideális.
  • Banán chips - a banánt meghámozzuk, karikákra vágjuk, és egy tepsire szétterítjük, majd 60°C-on 6-10 órán át szárítjuk. Az otthon szárított banán enyhén rágós, de nagyon ízletes.
  • Uborka chips – az uborkát megmossuk, és vékony karikákra vágjuk. Leszárítjuk a víztől, meghintjük olajjal, megsózzuk és 60°C-on 6-10 órán át szárítjuk.
  • Burgonya chips – a burgonyát meghámozzuk, megmossuk, és vékony karikákra vágjuk. 5- percen át gőzben pároljuk, majd a felesleges keményítő eltávolítása érdekében ismét leöblítjük. Az így előkészített karikákat 55°C-on 8-10 órán át szárítjuk. Szárítás előtt sózhatjuk, fűszerezhetjük.
  • Szárított fűszernövények – bármilyen, szárításra alkalmas fűszernövényt 40°C – 70°C között 3-8 órán át szárítunk. Figyeljünk arra, hogy a fűszerek tárolás előtt alaposan ki legyenek szárítva, különben fennáll a penészedés veszélye.
  • Sárgarépakeksz – a sárgarépát meghámozzuk, apróra reszeljük, majd darált len- vagy chia maggal elkeverjük. A masszából keksz méretű karikákat formálunk, tepsire rakjuk és 55°C-on 12 órán át szárítjuk. Ez idő elteltével a kekszeket megfordítjuk, és azonos módon szárítjuk.
  • Gyümölcsbőr – sűrűbb smoothie állagúra összeturmixolunk bármilyen, a gyerekek által kedvelt gyümölcsöt. A pépet sütőpapírral kibélelt tepsibe öntjük, elterítjük körülbelül 0,5 cm vastagságúra és 60°C-on 10 órán át szárítjuk. Szárított állapotban csíkokra vágjuk vagy feltekerjük.