Milyen az ideális tanulási környezet?

5 perc
09. szept'23

Itt a szeptember, és vele az iskolai feladatok. A hagyományos felszerelésen kívül, mind az iskolatáska, tolltartó, füzetek, tollak, színes ceruzák, tornazsák, uzsonnás doboz, ne feledkezzünk meg a megfelelő tanulási környezetről sem! Mivel az iskolás gyermek sok időt tölt a gyerekszobában, akár tanulás közben, akár a házi feladatok kidolgozása során, kellemes, kreatív környezetre lesz szüksége.

Az energiával teli, kreatív légkör, a rend és a megfelelő világítás az optimális tanulási környezetet biztosító gyerekszoba fő jellemzői közé tartoznak. A kellemes környezet motiváló és inspiráló, és a gyerekek bizonyára nagyobb lelkesedéssel ülnek egy olyan asztal mögé tanulni, amely követi az igényeiket és ráadásul tetszetős is. Persze az optimális környezet nem csak a bútorokról szól. Egy diákszoba egyéb elvárásoknak is meg kell hogy feleljen.

Meghitt környezet

A gyerekszoba legyen az a hely, ahol a gyermek jól érzi magát. Ha a szoba fehér falakkal rendelkezik, tegye vidámabbá képekkel vagy tapétával, ha színes falakat szeretne gyermeke, teljesítse kívánságát. A pasztellszínek, különösen a zöld illetve zöldeskék ideális, de egy finom mintájú tapéta is megfelel. Hiperaktív gyerekek esetében a pszichológusok a nyugtató hatású rózsaszín illetve világoskék szín alkalmazását ajánlják. Az esős őszi napokon és hosszú téli estéken pozitív energiát és meghitt hangulatot teremtenek a kedvenc mesehősök vagy a természet ihlette motívumok.

Diákszoba iskola

Fotó forrás: Freepik

Inspiráló berendezés

A gyerekszoba berendezése legyen serkentő és ösztönözze a kreatív gondolkodást. A falakat díszítsék képek, térképek, plakátok vagy a kis lurkók saját alkotásai. A tanuláshoz szükséges légkört a tanszerek is elősegíthetik. A kedvenc kellékek közé tartoznak például a krétával vagy filctollal írható rajztáblák, amelyek gyakran mágneses felülettel is rendelkeznek és hozzájárulnak a tanuláshoz való pozitív viszony kialakításához.

Ha tágasabb a gyerekszoba és szórakoztatóbb tanulást szeretne biztosítani gyermekének, vásároljon iskolapadot! Ezek általában műanyagból vagy szilárd fából készülnek, és különféle praktikus tárolóhelyekkel rendelkeznek a színes ceruzák vagy íróeszközök tárolásához. Az iskolai pad nemcsak a rajzolásra, írásra alkalmas, de ideális eszköze az iskolai szerepjátékoknak, melyek segítik a valódi iskolai helyzetek gyakorlását. A játékos tanuláshoz a Smoby gyártótól származó, ovisoknak tervezett összecsukható osztály is hozzájárul.

Zónákra osztott tér

A gyerekszobában nem uralkodhat a káosz. A rendetlenség eltereli a diák figyelmét. Előnyös a gyerekszobát különböző zónákra osztani - pihenő, játszó és tanuló zónára. A kisdiákok számára hasznosnak bizonyulnak a játékok, tanszerek tárolását szolgáló fiókok, polcok, dobozok. Az elrakott játékok nem csábítanak, nem terelik el a gyermek figyelmét. Egy kényelmes fotel is praktikus az olvasásnál, tanulásnál.

Diákszoba lány

Fotó forrás: Freepik

Ösztönző játékok

Ösztönözzük a gyermeket a kötetlen tanulásra, ideális esetben megfelelő játékok segítségével. Vegyük példának a boltos szerepjátékokat, melyek keretében a gyerekek összeadják és kivonják a kínált termékek árát ezzel játékos módon elsajátítva a számtan alapjait. Az idegen nyelvek tanulását a különböző idegennyelvű társasjátékok segítik, az iskolában feltétlenül szükséges türelmet pedig a puzzle és képkirakók fejlesztik.

Kényelem és komfort

A gyerekszoba berendezésénél tartsuk szem előtt a kisdiák kényelmét. A bútorok, különösen az íróasztal kialakítása feleljen meg az ergonómiai elvárásoknak és kövesse a gyermek igényeit. A legnépszerűbbek közé tartoznak az állítható magasságú asztalok pozícionálható munkalappal, valamint az állítható székek, melyek ülésmagassága a gyermek korához igazítható. Vásárlásuknál ügyeljünk arra, hogy háttámlájuk és kartámaszuk is legyen kényelmes.

Ha tanulás közben számítógépet használ gyermeke, nagyon fontos szempont a monitor megfelelő beállítása. Felső széle körülbelül szemmagasságban legyen és a monitor a használótól a lehető legtávolabb helyezkedjen el. Ezzel megelőzhető a szem, váll, nyak megerőltetése, fájdalmai. Az íróasztalt igyekezzük úgy elhelyezni, hogy a lehető legtöbb természetes fényt használjuk ki. A mesterséges fényt minőségi asztali vagy spot lámpával biztosítsuk. Balkezes diák jobb oldalról kapja a fényt, jobbkezes pedig balról.

A helyiség ne legyen túlfűtött, sem hideg. Az optimális hőmérséklet 20 °C és 22 °C között mozog. A hatékony tanulás tiszta beltéri levegőt igényel, ennek ellenségei a „porfogók”, vagyis plüssik, könyvek és egyéb dísztárgyak és apróságok, amelyekből a gyerekszobában általában rengeteg van.

A levegő tisztaságának és páratartalmának javítása érdekében használhat légtisztítót és párásítót vagy szobanövényeket, amelyek természetes módon tisztítják a beltéri levegőt. Helyezze őket a szoba kevésbé forgalmas helyére illetve sarkaiba. Rendszeresen szellőztessen a téli hónapokban is. Az oxigéndús levegő nemcsak egészséges, de az agy működését is serkenti.