Kis segédek a konyhájában

9 perc
24. szept'17

A sütés, főzés a gyerekeket arra ösztönzi, hogy érdeklődjenek az ételek készítése, a hozzávalók valamint az egészséges életmód felől. A legkisebbek számára a konyha egy fajta laboratórium, amely rengeteg lehetőséget nyújt a kísérletezésre, fantázia fejlesztésére és az érzékek finomítására. Hogy még inkább felébressze a kis kukta érdeklődését, tárja fel neki a konyha titkait fokozatosan.

Anya fiával a konyhában

Minden gyermek egyedi a konyhai munkákat illetően. Míg egyes csöppségek már „bölcsőtől“ tesznek-vesznek a konyhában és kíváncsian figyelik az edényekben rotyogó ételt, addig más gyerekek a konyha felé sem néznek. A főzéshez való viszony alapjait a család rakja le. Amikor a baba figyeli anyját, apját a konyhában tevékenykedni, természetesen kialakul benne a főzés iránti pozitív viszony.

Ha Ön is szívesen főzőcskél, nagy valószínűséggel gyermeke is lelkesen áll majd a sütéshez-főzéshez.

Nem egy dietológus egyetért abban, hogy azok a gyerekek, akik önállóan vagy szülei segítségével készítik el az ételeket, kevesebb érdeklődést mutatnak a „fast food“ valamint a mirelit ételek felé. Ha a család igyekszik egészségesen táplálkozni, a gyermek ízbimbói olyan ételekhez szoknak, amelyek cukor- és sótartalma nem haladja meg az ajánlott mennyiséget és ebből kifolyólag ritkábban nyúlnak az egészségtelen, túlcukrozott édességek és üdítők után. A közös ételkészítés és étkezés egyúttal hozzájárul a családi hagyományok fenntartásához.

A konyha remek iskola

  • A konyhában a kicsik megtanulják az alapokat, megtudják honnan származnak az egyes élelmiszerek, hozzávalók, milyen tápanyagokat, vitaminokat tartalmaznak, milyen ételek készítésére alkalmasak, hogyan lehet őket feldolgozni, felhasználni.
  • Főzés által a gyerekek megtanulják becsülni az ételt – rájönnek, hogy az élelmiszerrel nem pazarolunk, hiszen nem adják ingyen, elkészítése energiát, türelmet, időt és egy bizonyos szintű készségeket igényel.
  • A főzés fokozatos elsajátításával a gyerekek elindulnak az önállósághoz vezető úton. Ha megtanulják az egyszerű ételek elkészítésének módját, mellőzhetik mások segítségét vagy az éttermi ételeket.
  • Ha a csöppségnek sikerül elkészíteni saját ételét, megnő önbizalma – egy egyszerű krumplipüré is némi ügyességet követel, nem beszélve a finom kalácsról. Ha a gyermeket ráadásul megdicsérjük, a kis kukta egyre magabiztosabb lesz.
  • Elejével a főzés türelmet és fegyelmet követel, később színre lép a kreativitás is. Ezeket a tulajdonságokat a gyermek remekül kihasználja a későbbiek folyamán.
  • A konyhai tevékenységekhez szükséges berendezések használatával fejlődnek a gyerekek technikai képességei.
  • A konyhában a gyerekek remekül elszórakoznak és sok hasznos dolgot tanulnak, többek között a számtan és fizika alapjait, hiszen a hozzávalókat össze kell számolni, le kell mérni a megfelelő mennyiséget, súlyt, arányokat és figyelni kell az étel készítéséhez szükséges időt is.
  • A konyhai tevékenységek előnye, hogy a kicsik közvetlen kapcsolatban vannak a hozzávalókkal, ami hozzájárul a tapintási és motorikus képességeik finomításához.
  • Az étel tálalása bizonyos esztétikai érzést követel, fejleszti a jó ízlést és támogatja a minőségi ételek iránti érdeklődést.
  • Mivel a főzőcskénél be kell tartani az előírt eljárásokat, követni az elkészítés módját és megosztani a munkát, arra sarkallja a gyerekeket, hogy együttműködjenek.
  • A munka után természetesen el kell takarítani, tehát a konyhai tevékenység így növeli a gyerekek felelősségtudatát – megtanulják, hogy el kell mosogatni, törölgetni és rakodni.

Gyerekekkel sütünk

Mikor foghatjuk be a gyerekeket a konyhai munkába?

A babák nem igazán tudják Önt segíteni a konyhában, de a babahordozóból vagy etetőszékből figyelhetik a konyhai nyüzsgést. Első látásra úgy tűnhet, hogy a csecsemők csak az evésre gondolnak, de ez nem így van, az első hónapok és évek az intenzív tapasztalatszerzés időszakát jelentik. Ismerkednek az illatokkal, a konyhai tevékenységeket kísérő új hangokkal, ingerekkel, lehet az a turmixgép zógó hangja, poharak csengése vagy teáskanna fütyülése. Miközben Ön a családi ételt készíti szabadon elbeszélgethet a manócskával, ami szintén kedvező fejlődése szempontjából.

Tevékenységek 3-5 éves gyerekeknek

Ez az a kor, amikor a gyerekek oldalát fúrja kíváncsiság és tele vannak energiával, ezért az állandó felügyelett szinte kötelező még akkor is, ha csak egy egyszerű tevékenységről van szó. Ebben az időszakban a gyerekek finom motorikája még csak fejlődik, ezért olyan munkával bízza meg, amely nem követel szigorú pontosságot és precizitást. Asszisztálhat például az asztalterítésnél, gyümölcsök, zöldségek megmosásánál, salátalevelek tálalásánál, hozzávalók keverésénél, megszórhatja reszelt sajttal az ételt, szétnyomhatja a banánt, az Ön segítségével vizet önthet a pohárba, becsomagolhatja a sütésre szánt burgonyát, megsózhatja az ételt, kipróbálhatja a tésztadagasztást, kivághatja a tésztából a formákat vagy összetörheti a kekszeket a tortalapokba.

Játékkonyhák mackójáték.hu

A főzés rejtelmeinek feltárásában remek szolgálatot tesznek a játékkonyhák is. A mai játékok tökéletesen imitálják a valódi konyhákat és konyhai berendezéseket és a legkisebbek számára is lehetővé teszik az ételkészítés és egyes lépéseinek utánozását. Milyen nagy lesz az öröm, amikor az elméletet végül a gyakorlatban is kipróbálhatják a valódi finomságok készítésénél.

Tevékenységek 6-8 éves gyerekeknek

Ebben a korban már jelentősen javul a kéz és szem koordinációja és a tapintási érzékenység. Felnőtt felügyelete mellett a gyermek képes bekapcsolni a sütőt, feltörni a tojásokat, megkeverni a tűzhelyen a szószt, hámozó segítségével megtisztítani az almát vagy krumplit, áttörni a fokhagymát, lemérni a lisztet vagy egyéb száraz hozzávalókat, szétgyúrni a tésztát, felszeletelni a gyümölcsöt, zöldséget vagy elmosni az edényeket. Nagy előnye e időszaknak, hogy a gyerekek már tudnak írni, olvasni, ezért hangosan felolvashatják a receptet vagy elkészíthetik a bevásárlólistát. A kisiskolások számára nem jelent gondot egy egyszerű szendvics formájában elkészíteni a tízórait vagy az uzsonnát.

Recept a kis kuktáknak – burgonya muffinok

Gyermekét buzdíthatja a főzéshez úgy is, hogy a különböző finomságok készítéséhez meghívja a barátokat vagy testvéreit. Parti helyett alkalmazza a tapasztalati sütést-főzést egy kis remek háttérzenével. Amikor a gyerekek kicsit megnőnek, tűzzön ki egy napot a hétben, amikor gyermeke készíti el a saját választása szerinti ételt és megvendégeli vele az egész családot. Gyorsan és egyszerűen elkészíthetőek például az alábbi burgonya muffinok.

Burgonya muffinok recept

Hozzávalók:

  • kb. ½ kg durván lereszelt burgonya
  • 1 csésze reszelt sajt
  • reszelt sajt a muffinok megszórásához
  • 4 tojás
  • ¼ csésze apróra vágott hagyma
  • 1 TK só
  • 1 gerezd áttört fokhagyma

Elkészítés:

Egy nagyobb tálban összekeverjük a burgonyát és a sajtot, hozzáadjuk a tojást, hagymát, fokhagymát és sót és jól elkeverjük. Elkészítjük a muffin kosarkákat vagy a kivajazott muffin formákat. Minden kosarkába (vagy formába) egy nagy kanál tésztát teszünk és megszórjuk sajttal. Előmelegített sütőben 180 °C fokon 30 percig aranysárgára sütjük. A recept ízlés szerint variálható, bővíthető például cukkinivel, sonkával vagy borsóval. A muffinokat eheti simán vagy hús mellé tálalhatja. Reggelinek, ebédnek vagy vacsorának is megfelel.

Gyermek a tűzhelynél

Konyhai balesetek megelőzése

A konyhában leselkedő veszélyek aggodalommal töltik el a szülőket és gyakran okai annak, hogy eltiltják gyermekeiket a konyhai tevékenységektől ezzel megfosztva őket a kissé ügyetlen, de élményekben gazdag konyhai próbálkozásoktól. A félelem eloszlatása érdekében tartsa be a biztonsági és higiéniai alapszabályokat:

  • Főzés előtt gondoskodjon arról, hogy a gyermek kezei tiszták és szárazak legyenek. Nedves kézzel dolgozni nehézkes, az edények kicsúszhatnak a kézből és a földre eshetnek.
  • A főtt ételt sose rakja arra a tányérra vagy vágódeszkára, amelyeken azelőtt nyers hozzávalókat dolgozta fel. Az étel szennyeződhet a nyers alapanyagokkal.
  • A gyermek kézébe csak neki megfelelő kést adjunk és szeletelés közben állandóan felügyelje. Manapság tompa hegyű és ujj védővel ellátott speciális gyerek kések kaphatók. Használatuk gyerekeknek 3-5 éves kortól ajánlott, de kissé drágábbak. Alternatívaként használhat minőségi műanyag recés pengéjű késeket, melyek puha gyümölcsök vagy zöldségek szeletelésére alkalmasak.
  • A földre esett kést felnőtt vegye fel. Piszkos kés nem való a mosogatóba, ahol a többi edény között könnyen elkeveredik és valakit megvághat.
  • A főzés közben alkalmazott sütőt és konyhai berendezéséket mindig ellenőrizze, használatuk után kapcsolja ki vagy húzza ki a konnektorból.
  • A konyhai kisgépeket a mosogatótól a lehető legmesszebb helyezze el, hogy véletlenül se érintkezzenek a vízzel. Ha gyermeke kezeli, ellenőrizze, száraz-e a keze.
  • Az edények, lábasok fülét úgy fordítsa, hogy azok ne nyúljanak túl a tűzhely felületénél. Ezzel megelőzi a forró étel okozta baleseteket.
  • Ha papírszalvétákat használ, lehetőleg minél távolabb helyezze a tűzhelytől.

Hozzávalók szeletelése

A türelem meglepetést terem

A szülők gyakran időszűkével indokolják azt, ha elküldik gyermekeiket a konyhából. Ezzel a kifogással takarják hiányzó türelmüket. Anya vagy apa a lehető leggyorsabban szeretné elkészíteni az ételt és az ügyetlen kis kezek csak bonyodalmat okoznak, ráadásul a gyerekeknek mindent ismételten el kell magyarázni. Próbálja ezeket és a hasonló gondolatokat elfojtani. Az elején lehet hogy több erőfeszítésre lesz szüksége, de eljön az a nap, amikor gyermeke egy finom ebéddel vagy vacsorával hálálja meg. ;-)