Mi történik Önnel az 1. trimeszter alatt

  Kategóriák: Terhesség,
6 perc
10. nov'16

Az első trimeszter, vagy pontosabban a terhesség első 13 hete a legkockázatosabb időszaknak számítódik. Éppen ebben az időszakban történik a legtöbb spontán vetélés. Az állapotosság megerősítése után a nőnek meg kell változtatni a napi rutinját és kerülni a kockázatos tényezőket, amik árthatnak a fejlődő babának.

Terhesség

1. hónap

A terhesség az utolsó menstruáció első napjától számítódik. Általában 40 hétig tart, ami 10 lunáris hónapot és nagyjából 9 kalendáriumit jelent. A terhesség első hónapja azért érdekes, mert számos nő nem tud róla, hogy állapotos. Az első két hétben gyakorlatilag nem is terhes és a rendszeres ovuláció mellett a petesejt megtermékenyítése a második hét után következik be.

A következő időszakban jön el a menstruáció kimaradás és a nőnek ez jelenti a terhesség első jelét. Ebben a fázisban jobb terhességi tesztet végezni a gyógyszertárból. A HCG hormon szintje a vizeletben annyira magas, hogy tükröződnie kéne az eredményben.

A növekvő babának a hasban még nincs emberi formája. A fejlődő lényt zigótának nevezik és osztódással alakul ki belőle egy kis golyó, amely a méhben telepszik meg. Az ötödik hónapban fészket rak és 0,2 mm méretűen válik belőle embrió.

Javítson a napi rutinján

Még ha a terhességet nem is erősítette meg az orvos, jobb megváltoztatni az étrendet és kerülni a kockázatos tényezőket, amik bonyolíthatják a terhességet. Gyakorlatban ez azt jelenti, hogy nem ihat alkoholt, nem dohányozhat, semmilyen drogot nem használhat, kerülni (vagy legalább korlátozni) a kávé és koffeinos italok fogyasztását és fordítva, a friss zöldséget, gyümölcsöt beiktatni az étrendbe és növelni a vízfogyasztást. Ha terhesség előtt nem használt folsavat, itt a legmegfelelőbb idő elkezdeni.

Étrend változtatása

Terhesség jelei

Mindenki esetében a jelek egyediek. Az első hónapban a menstruáció kihagyása a jel. Néhány nő továbbra is piszkíthat és fájdalmai lehetnek az alhasi tájékon, menstruációs fájdalmakhoz hasonlóan. A hangulatingadozás és túlérzékenység, amely jellemző a menstruáció előtt időszakra is megszokott. Az első hónap végén kezdik a nők érzékelni a növekvő fáradtságot és a mell körüli fájdalmat.

2. hónap

 Pozitív terhességi teszt után itt az idő ellátogatni a nőgyógyászatra. Ő megvizsgálja Önt vaginális szondával, esetleg vérvétel által. A gondozási könyvecskét még ne várja. Számos orvos a kiállításával vár a 10. hétig.

Az embrió a hasában relatívan gyorsan változik és fejlődik. Már a 6. hétben bab méretű és hivatalosan is magzatnak hívják. Saját vérrendszere van és formálódik a gerinc és agy. A 7. hétben kezd fejlődni a szív. A következő héten ajánlatos elmenni ultrahangra a nőgyógyászati rendelőbe. Ott meg lehet állapítani, méhen kívüli terhességről van-e szó és a szív tevékenységét is le lehet ellenőrizni.

A második hónap végén a magzat 20-25 mm nagyságú és a hasában aktívan mozog. A mozgások érzésére viszont ez még korai időpont, azokat leghamarabb a 18. hétben fogja érezni (számos anyuka, aki először szül, csak a 20. hétben). Ebben az időszakban már fel lehet ismerni a baba arcát.

Terhesség jelei

A második hónap általában a legnehezebb a nő számára. Eljön az émelygés és étvágytalanság időszaka. Néhány nő esetében naponta többször is előfordul hányás, néhányan már rosszullétet éreznek valamilyen étel látványától vagy különleges illatoktól, mint a hal vagy a frissen őrölt kávé. Semmi fura nincs a fejfájásban sem, amely néhány napig is tarthat. Igyekezzen minél többet pihenni és betartani a vízfogyasztást.

Az alhasi fájdalmakat válthatják a hasfájások, melyeket felfújódás és szelek okozhatnak. A felfújódás és a teltség érzése az első trimeszter folyamán teljesen normális. Növekedett vizelési kényszere is lehet. Még ha idegesítő is, ne hanyagolja el a vízfogyasztást.

Számos nőnek érzékeny és fájdalmas a melle. Ezek megduplázhatják a nagyságukat és nyomás, illetve húzás érzésén kívül, égető érzést is kelthetnek. Ne ijedjen meg, ha forró lesz érintésre. Ajánlunk egy kényelmes, pamut melltartót vásárolni kosár nélkül, amely nem fogja összenyomni a melleket. Jó megoldás lehet a mellek kenegetése striák elleni olajokkal.

Az emocionális ingadozások általános részei a terhességnek és a legjobb lesz, ha erről a partnerével is elbeszélget.

3. hónap

Gratulálunk! Már az első trimeszter végéhez közeledik és a gondozási könyv is tulajdonában lesz. A trimeszter végén a következő ultrahangra is sor kerül, hogy a fejlődési rendellenességeket kizárhassák. A baba súlya már körülbelül 60 gramm és a következő hetekben már nagyon gyorsan fog ez az érték növekedni. A méhlepény már kialakult és a funkcióját a terhesség 14. hetétől veszi át.

A 3. hónap végén ideális a terhesség bejelentése az ismerősök szélesebb körében és a kollégáknak a munkahelyen. 

Terhesség jelei

Felfújódás, teltség, szelek – ez mind általános része a napjának. Enyhíteni tudja őket salakanyagokban dús ételekkel és a vízfogyasztás betartásával. A fejfájások még mindig tartanak, viszont a jó hír, hogy a fáradtsággal, étvágytalanággal és hányingerrel együtt a második trimeszter közeledtével enyhülnek.

Semmi érdekeset nem jelentenek a visszerek és az aranyér sem.

A mell körüli fájdalom kezd enyhülni, viszont észreveheti a mellbimbók megnövekedett elszíneződését. A bimbóudvar a terhesség folyamán besötétedik – vagy az egész vagy csak a szélei.

Relax

Egy kis nyugalmat

A terhesség szép időszak számos változással egybekötve, amelyek nem kellemesek. Az alap a stressz mentes időszak és élvezni az utolsó gyermek nélküli hónapokat. Járjon a levegőre, töltse az idejét partnerével és ne keresse minden has fájdalomban rögtön a legrosszabbat. Kívánjon magának masszázst és hagyja, hogy partnere elkényeztesse Önt – mert megérdemli.