Gyermekkori tévhitek: mi a valóság?

  Kategóriák: Gyermeknevelés,
4 perc
08. máj'19

A gyermekneveléshez hozzá tartoznak a szabályok, amelyeket a kis lurkók általában nem hajlandók betartani. Zöldség helyett nasit esznek, tutira nem veszik fel azt a pólót, amit készített, mert nekik éppen az a másik kell. Ilyenkor nyúlnak a szülők különböző mézes-mázas szövegek és mondatok után bízva abban, hogy ezek segítik a kitűzött cél elérését.

A szülők különböző módon próbálják motiválni a legkisebbeket arra, hogy megegyék a gyümölcsöt és a zöldséget. A legtöbb bevált szöveg éppen az ételhez fűződik. Bizonyára az Ön tudatalattijába is berögződött a sok tévhit. Gyerekekként például hittünk abban, hogy a süni a hátán hordozza az almát vagy a sárgarépa jó a szemnek. Cikkünkben 7 gyermekkori tévhitet gyűjtöttünk össze. Ön melyikre emlékszik vissza?

Első tévhit: A sárgarépa jó a szemnek

Ezt állították a szüleink. De valóban így van? Milyen hatása van a sárgarépának a látásunkra? Gyerekkorában kilókra rágta a répát, mégis szemüveget hord? A sárgarépa ugyan remek béta-karotin forrás, amely fontos az ideghártya receptorainak zavartalan működéséhez, de nem véd meg a dioptriáktól. Ennek ellenére ne hagyja ki gyermeke étrendjéből a sárgarépát, hiszen a benne található vitaminok és ásványok fontosak a szervezet egyéb szervei számára is.

Második tévhit: A sün szereti az almát és a körtét

Szinte minden mese és gyermekkönyv a sündisznót almával és körtével a hátán ábrázolja. Nem csoda, hogy a gyerekek azt hiszik, a sün szereti ezeket a gyümölcsöket. Annál nagyobb a meglepetés, amikor kiderül, hogy a sün valójában húsevő ezért ha örömet szeretnének neki szerezni, alma helyett inkább kutyatáppal kínálják.

Tévhit a rágóról

Harmadik tévhit: A rágógumitól összeragad a gyomrunk

A rágógumihoz fűződő „bölcsességek“ egyike szerint a lenyelt rágó komoly és fájdalmas emésztőszervi problémákat okoz, amelyek végül orvoshoz kényszerítik a beteget. A másik rémisztő verzió szerint a lenyelt rágó 7 éven át a gyomorban marad. Igaz, hogy a rágó nehezen emészthető anyagokból készül és a gyomrunk nem képes teljesen megemészteni, de a rágó így is végül kiürül a szervezetünkből, de kiürülése még véletlenül sem tart hét évig.

Negyedik tévhit: Ha kancsalítasz, kancsal is maradsz

A gyermekkorhoz hozzátartoznak a vicces arcok. A szülők különböző grimaszokkal próbálják jó kedvre deríteni a csöppségeket akik szívesen utánozzák őket. Míg a nyelv kiöltése nem okoz gondot, addig a kancsalításról az a tévhit járja, hogy ha valaki kancsalít, annak a szeme úgy marad. Ennek az állításnak nincs alapja – az egészséges szemnek a kancsalítás nem árt. Más a helyzet, ha a gyermek kiskorától kancsal, ez az állapot kezelést igényel.

Ötödik tévhit: Egy kutyaév hét emberi évet jelent

Talán nincs olyan ember, aki ne halotta volna ezt az állítást. És sokan még ma is e szerint próbálják kiszámolni blökijük korát nem tudván, hogy a végeredmény úgy sem lesz helyes. A kutya életkorát a faj mérete szerint kell számítani – míg a nagyobb fajoknál a kutyus első életéve csak „12“ emberi évnek felel meg, addig a kisebb fajoknál ez 15 emberi év is lehet. A kutyáknál az évek előrehaladtával lassul az öregedés. Nem igaz tehát, hogy elég az emberi éveket héttel szorozni.

Tévhit a tejről

Hatodik tévhit: Aki sok tejet iszik, annak erősek lesznek a csontja

A tehéntej fogyasztása manapság nagyon vitattott téma, de a múltban a tej az egészséges étrend egyik legfontosabb eleme volt és ennek megfelelően, aki sok tejet ivott, annak erősek voltak a csontjai. Kutatások kimutatták, hogy a tej fogyasztásának nincs különösebb hatása a csontozatra annak ellenére, hogy kalciumban gazdag. Ha szeretné, hogy csontjai erősek és egészségesek legyenek, ügyeljen inkább a D-vitamin megfelelő mennyiségű bevitelére.

Hetedik tévhit: Öltözz fel rendesen, mert megfázol

A gyermekkorban édesanyánk szájából gyakran elhangzó "Öltözz fel rendesen, mert megfázol" is a mítoszok közé tartozik. Télen a megfázás mögött a legyengült immunrendszer áll. A test D-vitamin és egyéb vitamin hiányban szenved, mivel ilyenkor kevesebb gyümölcsöt és zöldséget fogyasztunk. Ezen kívül kevesebbet szellőztetünk, ami kedvez a kórokozóknak.

A kor erőlehaladtával a tévhitek veszítenek erejükből, de szülőként mi is gyakran a megszokott mondatokhoz folyamodunk. Ön milyen tévhitekben hitt gyermekkorában?